Úvod Z DOMOVA Gašparovič o 30 rokoch samostatnej SR: K úspechu sme prebojúvali ťažšie ako...

Gašparovič o 30 rokoch samostatnej SR: K úspechu sme prebojúvali ťažšie ako Česi

Ivan Gašparovič. (Foto: archív)

Slovenská a Česká republika sú 30 rokov po rozdelení suverénne a zodpovedné za vlastné politiky a nemôžu sa obviňovať, že jeden na druhého dopláca. Novinárom to povedal bývalý prezident SR Ivan Gašparovič v súvislosti s okrúhlym výročím rozdelenia československej federácie a vzniku samostatnej SR.

Dnes je podľa neho Slovensko úspešné, hoci by sa mu mohlo dariť aj oveľa lepšie. Gašparovič si spomína aj na nerovnocenné postavenie Slovákov a Čechov v spoločnom štáte. “Neboli sme tak dobre pripravení, išli sme do neznáma, čo bola veľká zodpovednosť nás, ktorí sme pri tom boli.

Pamätám si, ako sa Mečiar rozčúlil na našich ekonómov, keď mu po stretnutí s českými ekonómami povedali, že Česi sú za rozdelenie. Pýtal sa ich, dokedy vydržíme my, či do zajtra, do roka, do dvoch. Nikto mu to nepovedal, rozčuľovalo ho to,“ spomína Gašparovič.

Pred tridsiatimi rokmi podľa neho nikto celkom presne nevedel, ako dopadne Slovensko. „Vedeli sme, že Česi budú na tom lepšie. Ťažšie sme sa k úspechu prebojúvali ako česká strana,“ uviedol.

Úspech Slovenska pripisuje aj vstupu do Európskej únie a eurozóny. „Ak by sme tam neboli, boli by sme na tom horšie,“ podotkol. Do ďalších rokov varuje pred ničením si kultúry, vlastného jazyka, tradícií. „Slovensko prežije, ak si ho nezničíme sami,“ uzavrel.