Úvod ZO ZAHRANIČIA Guaidó v Bruseli vyzval na ďalšie sankcie proti Venezuele

Guaidó v Bruseli vyzval na ďalšie sankcie proti Venezuele

Foto: archív

Venezuelský opozičný líder Juan Guaidó vyzval v Bruseli svojich zahraničných spojencov, aby zaviedli ďalšie sankcie proti vláde prezidenta Nicolása Madura a podporili „slobodné voľby“ v krajine. Informovala o tom agentúra DPA.

„Slobodný svet môže uvaliť sankcie proti Venezuele s cieľom vyvinúť tlak na diktatúru,“ povedal Guaidó, ktorý pokračuje vo svojej ceste po Európe s cieľom získať podporu na zosadenie Madura.

Európska únia v súčasnosti zvažuje, či uplatní ďalšie represívne opatrenia, uviedol na začiatku tohto týždňa šéf európskej diplomacie Josep Borrell. Po jeho stretnutí s Guaidóom neboli v súvislosti s tým oznámené žiadne konkrétne kroky.

Guaidó zároveň vyzval na pomoc miliónom Venezuelčanov, vysídlených v susedných latinskoamerických krajinách. Venezuelské ozbrojené sily za uplynulé týždne dvakrát zamedzili vstup niekoľkým opozičným poslancom do Národného zhromaždenia. Guaidóovi sa však aj napriek pokusom provládnych skupín podarilo zložiť prísahu ako opätovne zvolenému predsedovi parlamentu.

Európska únia dala v roku 2018 na sankčný zoznam niekoľko predstaviteľov blízkych Madurovi. Guaidó sa ešte 23. januára 2019 sám vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely s tým, že chce zosadiť prezidenta Nicolása Madura s odôvodnením, že opätovné zvolenie Madura nebolo legitímne. Za dočasného prezidenta ho následne uznalo viac ako 50 krajín sveta a tiež Európsky parlament. Maduro a jeho spojenci Guaidóa obviňujú, že je bábkou americkej vlády.