Úvod Z DOMOVA Hrnko: Vyjadrenia ministerky kultúry na adresu Rómov patria do zlatého fondu rasizmu

Hrnko: Vyjadrenia ministerky kultúry na adresu Rómov patria do zlatého fondu rasizmu

Anton Hrnko. (Foto: archív)

Bývalý poslanec parlamentu za SNS a bývalý predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko na sociálnej sieti okomentoval súčasnú vládnu zostavu Igora Matoviča a aj postoj prezidentky Zuzany Čaputovej k nej. Osobitne kritický bol k novej ministerke kultúry Natálii Milanovej.

“Pri výpočte egyptských rán, ktoré musí s pokojom Angličana znášať pani prezidentka, nemožno zabudnúť ani na novú ministerky kultúry Natáliu Milanovú. Jej vyjadrenia na adresu Cigánov, dnes nazývaných Rómov, patria do zlatého fondu rasizmu na Slovensku. Kam sa na ňu hrabú takí vraj overení ‘rasisti’ ako Milan Mazurek…

A pani prezidentka nič. Ak by som to povedal napríklad ja, aj v Patagónii by proti tomu protestovali. Veď je v princípe nekultúrne, aby ministrom kultúry bol človek, ktorý je schopný zo seba ‘vypotiť’ takéto ‘perly’. Nuž, pýtam sa, ide o dvojaký meter alebo kilometer? Alebo platí, je to síce lump, ale náš lump?“ opýtal sa Hrnko.

Natália Milanová vo svojom blogu 25. novembra 2011 s názvom “Je rómsky problém naša vina?” okrem iného o Rómoch napísala, že sú “neprispôsobivé, zlodejské svine a hovadá”.

Podľa nej za roky demokracie sme toto etnikum nedokázali presvedčiť, že “učiť sa je potrebné, že pracovať sa oplatí, že treba myslieť aj na zajtrajšok, zákon platí pre všetkých a že život medzi gadžami vlastne nie je nič katastrofálne”. Tiež poznamenala, že “falošná solidarita vo forme vyplácania sociálnych dávok nevyšla”.