Úvod Spoločnosť Imigranti postupne menia tvár Nemecka

Imigranti postupne menia tvár Nemecka

Foto: arhcív

Magazín Der Spiegel konštatuje, že imigranti postupne menia tvár Nemecka a ich počet sa bude aj v budúcnosti zvyšovať. V niektorých oblastiach krajiny už teraz tvoria ľudia s prisťahovaleckými koreňmi viac ako tretinu populácie.

Podľa oficiálnych štatistík takmer 25 percent narodených predminulý rok v Nemecku malo matku cudzinku. „Ženy najmä z Blízkeho východu a Afriky sa významnou mierou podieľajú na zvyšovaní pôrodnosti. Už teraz má približne dvadsať percent ľudí v Nemecku prisťahovalecké korene a je zjavné, že sa stalo prisťahovaleckou krajinou, ktorá sa v dôsledku toho rýchlo mení. Čoraz viac ľudí sa pýta, ako bude ich krajina vyzerať o desať, dvadsať alebo tridsať rokov,“ uvádza magazín.

Kritici liberálnej prisťahovaleckej politiky Angely Merkelovej sa obávajú, že v Nemecku budú môcť aj naďalej požiadať o azyl úplne všetci a neexistuje nijaká snaha privádzať do krajiny predovšetkým vysokokvalifikovaných pracovníkov. Mnohí sa obávajú, že trend, keď aj odmietnutí žiadatelia o azyl v Nemecku ostávajú, bude pokračovať. „V dôsledku migračnej krízy prišlo do krajiny 1,4 milióna prisťahovalcov a podľa odhadov tu teraz žije približne päť miliónov moslimov,“ konštatuje Der Spiegel.

Foto: arhcív

Snahy o vybudovanie multikultúrnej spoločnosti so sebou prinášajú množstvo problémov. Prisťahovalci sa veľmi ťažko integrujú a mnohí z nich ani po niekoľkoročnom pobyte nehovoria po nemecky. Úrady, lekári alebo polícia s nimi potom komunikujú len s ťažkosťami a znižuje sa aj ich šanca uplatniť sa na pracovnom trhu. Všetko sa začína už v materských a základných školách, kde pre mnohých žiakov nie je nemčina rodný jazyk a nepoužívajú ju ani doma.

Na základných školách v Berlíne vyše 40 percent žiakov s rodičmi hovorí po nemecky len zriedka alebo dokonca vôbec. Podobná situácia panuje aj v Brémach, o niečo priaznivejšia je napríklad v Hamburgu. Údaje získal Der Spiegel v školách pri registrácii žiakov na základe rozhovorov s rodičmi. Nemusia byť síce úplne presné, ale v každom prípade sú dôvodom na zamyslenie sa nemeckých úradov.

Der Spiegel pripúšťa, že hlavný argument pre migráciu, teda získanie vysokokvalifikovaných pracovníkov zo Sýrie a ďalších krajín Blízkeho východu, sa neukázal ako reálny. Nemeckým úradom sa nepodarilo získať väčšinu verejnosti pre svoj multikultúrny experiment aj z dôvodu zvýšenej kriminality, ktorá je minimálne v oblasti sexuálne motivovaných útokov pripisovaná predovšetkým mladým moslimom.