Úvod Politika Izraelskí piloti zámerne vytlačili ruské lietadlo do dráhy sýrskej rakety

Izraelskí piloti zámerne vytlačili ruské lietadlo do dráhy sýrskej rakety

Zostrelené ruské lietadlo typu Il-20. (Foto: archív)

Nad Stredozemným morom pri pobreží Sýrie sa stratilo ruské vojenské lietadlo s 15 ľuďmi na palube. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany s tým, že stroj typu Il-20 zmizol z radarov v pondelok v noci, keď sa nachádzal 35 kilometrov od pobrežia. Lietadlo sa vracalo na ruskú základňu blízko mesta Lázikíja a podľa armády sa stratilo v čase, keď štyri izraelské stíhačky útočili na ciele v oblasti.

Následne hovorca ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov, ktorého citovala agentúra Sputnik, potvrdil, že ruský stroj Il-20 bol zostrelený sýrsku raketou S-200, pričom izraelskí letci sa schovávali za ruským lietadlom a zámerne naň nacielili útok.

“Il-20, ktorý má efektívnu odrazovú plochu o stupeň väčšiu, ako F-16, bol zostrelený raketou komplexu S-200”, povedal Konašenkov. “Izraelskí letci sa schovávali za ruským lietadlom a vystavili ho úderu sýrskych prostriedkov protivzdušnej obrany.” Zdôrazňuje, že izraelskí letci ho nemohli nevidieť, pretože pristával z výšky päť kilometrov. Napriek tomu sa rozhodli sa vykonať túto provokáciu.

“V dôsledku nezodpovedných akcií izraelských vojakov zahynulo 15 ruských vojenských príslušníkov. To je v úplnom rozpore s duchom rusko-izraelského partnerstva”, dodal Konašenkov. “Hodnotíme tieto provokačné činy Izraela ako nepriateľské,” uviedol. “Vyhradzujeme si právo na adekvátnu odpoveď.”

O incidente medzi prvými informovala televízia RT:

Rusko si ponecháva právo na odvetné kroky proti Izraelu, vyhlásil minister obrany Sergej Šojgu v telefonickom rozhovore so svojím izraelským kolegom Avigdorom Liebermanom. Podotkol, že vina za zostrelené ruské lietadlo a smrť jeho posádky leží úplne za izraelskej strane. Šojgu tiež pripomenul, že Moskva neraz vyzvala Izrael, aby sa zdržal útokov na Sýriu, ktorými ohrozujú ruských vojakov.

Minister obrany zdôraznil, že nezodpovednosť izraelského vojenského letectva stála život pätnástich Rusov. Podľa jeho slov akcie izraelského vojenského rezortu nezodpovedajú duchu dvojstranného partnerstva. Ruské ministerstvo zahraničia si predvolalo izraelského veľvyslanca. Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin vyjadril sústrasť príbuzným a blízkym a tiež kolegom vojakov ktorí zahunuli pri katastrofe lietadla Il-20.