Úvod Kultúra Jakubisko skritizoval politickú agitáciu umelcov “za slušné Slovensko”

Jakubisko skritizoval politickú agitáciu umelcov “za slušné Slovensko”

Foto: archív

Odovzdávanie národných cien Slnko v sieti Slovenskej filmovej a televíznej akadémie, podobne ako nedávny slávnostný večer OTO, sa  miestami podobalo na politickú agitáciu. Podujatie, konajúce sa v bratislavskej Starej tržnici, vysielala v priamom prenose verejnoprávna televízia, čo viacerí účinkujúci umelci zneužili na exhibíciu svojich politických postojov.

Pred kamerami zaznievali teatrálne vyhlásenia na tému “slušné Slovensko” či výzva na solidaritu s búriacimi sa redaktormi spravodajstva RTVS. Nielen na pódiu, ale aj v hľadisku bolo vidno odznaky “#all for jan”,  „Za slušné Slovensko“ a „Kultúrou za slušné Slovensko”, známe z protivládnych demonštrácií.

Režisér Robert Kirchhoff, ktorý preberal ocenenie za film Diera v hlave, vyhlásil, že odznak má preto, aby sme žili v slušnej krajine, a že je solidárny s kolegami v RTVS a s ľuďmi na námestiach. „Lebo sme verní pamiatke Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.“

Kameraman Martin Štrba, odovzdávajúci cenu Denise Buranovej za najlepší kameramanský výkon vo filme Piata loď, tiež s odznakom na klope, na vtipné otázky moderátorky večera Adely Vinczeovej zareagoval kamennou tvárou a vetou: „S touto plackou by som vynechal veselé historky.“ Vinczeová na to odpovedala, že „problém je v tom, že si každý myslí, že je slušný a správny, len by to asi mal niekto určiť.“

„Myslím si, že je správne, že sa odovzdá cena hodnotám, v čase, keď žijeme neistú dobu, keď politici prevracajú pravdu na lož,“ prevzal štafetu politicky podfarbenej rétoriky režisér Dušan Trančík počas oovzdávania ceny za významný prínos v slovenskej kinematografii Viliamovi Gruskovi a Romanovi Rjachovskému.

Peter Bebjak. (Foto: archív)

Za najlepší film akadémia vyhlásila krimitriler Čiara režiséra Petra Bebjaka a producentky Wandy Adamíkovej Hrycovej. Snímka bodovala aj v ďalších piatich kategóriách – Najlepšia filmová réžia, Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe, Najlepšia filmová hudba, Najlepší filmový zvuk a Najlepší filmový strih. Pri preberaní ceny Hrycová na pódiu poďakovala spolutvorcom filmu a na záver si neodpustila poznámku: “Ten film je taký dobrý len preto, že oni sú dobrí a pretože sú profesionáli. Lebo, pán premiér, na odbornosti záleží!”

Ešte predtým na spolitizovanú atmosféru večera kriticky zareagoval režisér Juraj Jakubisko, ktorý prišiel odovzdať cenu za najlepšiu réžiu. Svojim kolegom z branže adresoval nasledujúce slová: „Tak trošku mi je smutno, keď vidím, že sa stále za niečo manifestuje. Všetci tu hovoria niečo o slušnom Slovensku, ale ja by som bol rád, keby sa demonštrovalo za slušný slovenský film, za lepšie podmienky preň. Mali by ste bojovať za slušného slovenského diváka, aby chodil viacej do kina.“ Exministrovi Marekovi Maďaričovi, sediacemu v hľadisku, Jakubisko pripomenul, že ho márne žiadal o výraznejšiu pomoc pre slovenských filmárov.

„Ja veľmi rád pôjdem na námestie za slušné Slovensko. Tieto odznaky nie sú o politike, tie sú o hrdinstve tých ľudí, ktorí sú tam. Nemali by sme ich dávať dole, aby sme si zapamätali, že ľudia, ktorí hľadajú pravdu, ju ešte v tejto spoločnosti hľadajú za cenu svojho života,“ kontroval Jakubiskovi v ďakovnej reči režisér filmu Čiara Peter Bebjak.

Juraj Jakubisko verzus Peter Bebjak (Slnko v sieti 2018):