Úvod Politika Janušek: Treba niekoho zavrieť, aby sa ukázalo, že SR bojuje proti korupcii

Janušek: Treba niekoho zavrieť, aby sa ukázalo, že SR bojuje proti korupcii

Foto: archív

Špecializovaný trestný súd v Pezinku odsúdil na dlhoročné tresty odňatia slobody bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja SR za SNS Mariána Janušeka a Igora Štefanova. Zvyšných troch obžalovaných spod obžaloby oslobodil. Bývalému ministrovi výstavby M. Janušekovi súd uložil trest odňatia slobody v dĺžke trvania 12 rokov, peňažný trest 30 000 eur a trest zákazu činnosti vykonávať zamestnanie v orgánoch verejnej moci na päť rokov.

Jeho nástupcovi na poste ministra I. Štefanovovi uložil trest odňatia slobody v dĺžke trvania deväť rokov, peňažný trest 30 000 eur a trest zákazu činnosti vykonávať zamestnanie v orgánoch verejnej moci na päť rokov. V procese hodnotenia dôkazov súd dospel k záveru, že sa skutok stal,“ uviedla okrem iného predsedníčka senátu. Zvyšných troch obžalovaných – ministerských úradníkov – spod obžaloby oslobodil, pretože podľa sudkyne „nebolo dokázané, že skutok spáchali.“

Podľa súdu obžalovaní exministri Janušek a Štefanov nezabezpečili zverejnenie výzvy ohľadom verejného obstarávania v masovokomunikačných prostriedkoch, čím znemožnili účasť na zákazke ďalším záujemcom.  Výzva podľa súdu visela na chodbe ministerstva len štyri dni v máji 2007. „Konali v rozpore s princípom transparentnosti,“ poznamenala sudkyňa.

Exminister Janušek sa podľa súdu dopustil trestných činov machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Jeho nástupca na poste ministra Štefanov trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. „Vedome obišli pravidlá verejného obstarávania,“ skonštatovala sudkyňa na margo obžalovaných exministrov.

Marián Janušek s rozsudkom súdu spokojný nebol. Zodpovednosť necíti, na ministerstve výstavby sa podľa neho pracovalo dobre. „Verím, že keď sa odvoláme, ten rozsudok bude zrušený,“ povedal bývalý minister prítomným novinárom. V procese podľa neho vôbec nešlo o jeho osobu. „Tu podľa môjho názoru ide o to, aby minister bol zavretý. Tu ide o to, že Slovenská republika veľmi správne bojuje proti korupcii, za transparentnosť a toto je výsledok toho, treba niekoho zavrieť, aby sa mohlo poukazovať, ako Slovenská republika bojuje proti korupcii,“ povedal.

Kauza siaha do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby malo zverejniť oznam o tendri iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. Lukratívnu zákazku tak malo získať konzorcium, ktoré o súťaži vedelo. O kreslo vtedy prišli dvaja ministri zo Slovenskej národnej strany – M. Janušek a neskôr jeho nástupca I. Štefanov Po prepuknutí kauzy štát podozrivú zmluvu zrušil. Rozsudok nie je právoplatný, odvolanie podala prokurátorka aj obžalovaní exministri.

Foto: archív
Foto: archív