Úvod Politika Kaliňák: Prezident Kiska je daňový podvodník

Kaliňák: Prezident Kiska je daňový podvodník

Foto: archív

Minister vnútra a podpredseda vládneho Smeru-SD Robert Kaliňák si myslí, že prezident SR Andrej Kiska je daňový podvodník. Uviedol to po zasadnutí vlády v reakcii na daňovú kauzu prezidenta. Kisku vyzval, aby vyvodil za kauzu zodpovednosť a zverejnil doklady o financovaní svojej prezidentskej kampane.

„Myslím, že áno. Myslím si, že úplne áno,“ odpovedal Kaliňák na otázku, či je Kiska daňový podvodník. Poukázal na to, že Kiskova firma KTAG po tom, ako daňová kontrola vyhodila z jej účtovníctva náklady na prezidentskú kampaň, si tieto zaúčtovala znova. „Ak sa vám to po prvom upozornení daňového úradu stane znova, tak už za tým musí byť jednoznačný úmysel alebo dúfanie, že sa mi na to nepríde,“ vysvetlil minister.

„Vlastne máme tu nejakú aktuálnu kauzu, kde hlava štátu podvádzala na daniach,“ pokračoval Kaliňák. Aktivita by mala byť z jeho pohľadu na strane prezidenta a mal by naplniť vyjadrenia o slušnosti, transparentnosti a vyvodzovaní politickej zodpovednosti aj pri náznakoch podozrenia.

„Úplne stačí, keď si prečíta vlastné prejavy a presne vie, čo má urobiť, lebo sám to iným radil,“ poznamenal Kaliňák s tým, že takisto považuje za nevyhnutné, aby prezident odovzdal verejnosti doklady o jeho volebnej kampani. „V tomto prípade je jeho jediná cesta, aby všetky veci zverejnil, zbavil sa daňového tajomstva a ukázal, ako prostriedky vo volebnej kampani používal,“ zdôraznil.

Kaliňák sa vyjadril aj k nedávnemu vystúpeniu generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Ten vysvetlil, že Kiska na stretnutí v roku 2015 a na ďalších stretnutiach s ním vyjadril obavu, či sa vyšetrovanie jeho firmy udeje objektívne. „Faktom je, že pán prezident s pánom generálnym prokurátorom hovoril na tému svojej daňovej kauzy, a nie raz, ale hneď štyrikrát. Ak v tomto nevidíte využívanie svojho postavenia ako mieru nátlaku, nechám to na vaše hodnotenie,“ komentoval slová Čižnára Kaliňák.