Úvod Z DOMOVA Katastrofa na Ružíne: na hladine plávajú chladničky, kreslá aj pneumatiky

Katastrofa na Ružíne: na hladine plávajú chladničky, kreslá aj pneumatiky

Foto: archív

Predovšetkým vinou neprispôsobivých spoluobčanov v osadách na brehu Hornádu je vodná nádrž Ružín na východe Slovenska plná plastov a smetí. Veľká časť jej hladiny je pokrytá odpadom. Situácia nenechala chladnými miestnych aktivistov.

Na celú vec upozornila stránka ECO club SVK na sociálnej sieti. Ladislav Habina z Eko Klubu Košice potvrdil, že v deň pretekov na Ružíne narazili na neprekonateľnú prekážku, pre ktorú museli trasu pretekov upraviť.

„Ako záchrana na motorovom člne sme narazili na neprekonateľnú prekážku komunálneho odpadu, ktorú tvorili chladničky, kreslá, pneumatiky, plastový odpad, igelity aj kmene stromov. Zistili sme, že to môže byť vážna prekážka pre realizovanie športovej súťaže na Ružíne. Plocha je dlhá 200 metrov na dĺžku a zapchala komplet celé rameno Ružína,“ reagoval Ladislav Habina.

Zisťovali sme stanovisko Slovenského vodohospodárskeho podniku. Riaditeľ Marián Miščík potvrdil, že „aktuálne z dôvodu zvýšených vodných stavov spôsobených zrážkami priplavilo cez toky Hornád a Hnilec väčšie množstvo odpadu v toku do vodnej nádrže Ružín“ s tým, že jedna norná stena nevydržala tento nápor, ale druhá zatiaľ odoláva.

Ak to prúdenie v toku a nádrži dovolí, tak bude norná stena pritiahnutá k brehu a odpad vytiahnu. Dodal, že je aj v kompetencii starostov obcí, aby prispôsobili zaobchádzanie s odpadom vo svojich regiónoch tak, aby bol občan motivovaný nakladať s ním tak, ako sa patrí, a uložili ho tam, kam patrí, a nie do vodných tokov a na čierne skládky.