Úvod Politika Kiska chce samostatné ministerstvo pre Rómov

Kiska chce samostatné ministerstvo pre Rómov

Foto: archív

Rómsky problém by mal riešiť konkrétny minister, alebo by malo byť na to vytvorené samostatné ministerstvo. Myslí si to prezident SR Andrej Kiska, ktorý v rozhovore pre denník SME povedal aj to, že vláde sa zatiaľ nedarí budovať sľubovanú hrádzu proti extrémizmu. Extrémistom vraj nahráva nielen neriešenie rómskej otázky, ale aj korupcie.

„Keď ľudia nevidia konkrétne hmatateľné výsledky v najpálčivejších témach, tak sa to, žiaľ, pretavuje do vzdoru, do extrémizmu,“ povedal Kiska. Za jeden z najväčších problémov považuje práve rómsku otázku. „Tento problém je natoľko ťažký, že by mal byť poverený konkrétny minister, alebo dokonca vytvorené celé ministerstvo, ktoré bude mať túto problematiku na starosti. Ak ho nebudeme riešiť, zasa budeme extrémistom len nahrávať do kariet,“ doplnil prezident.

Zdôrazňuje potrebu sústrediť sa na vzdelanie Rómov. Hoci sa vláde podľa Kisku zatiaľ nedarí stavať hrádzu proti extrémizmu, veľmi pozitívne vníma vyjadrenia premiéra Roberta Fica proti extrémizmu. „Aj kroky prokuratúry, polície a niektorých ministerstiev, ktoré sa extrémizmom zaoberajú. No najdôležitejšie je pochopiť, že demokratické politické strany musia dať víziu voličovi, že práve ony musia ten súboj s extrémistickými stranami vyhrať,“ doplnil.

Foto: archív
Foto: archív

V súvislosti s extrémizmom spomenul aj novembrové voľby do vyšších územných celkov, v ktorých predsedov krajov budeme voliť už nie v dvoch kolách, ale v jednom. Nepovažuje to za správne, lebo ak by boli dve kolá, podľa Kisku by sa ľudia v Banskobystrickom kraji spojili a „určite by nedovolili Kotlebovi vyhrať“.

Nevylučuje, že vďaka jednokolovej voľbe môžu uspieť kotlebovci aj v iných krajoch. „Pre vlastné, stranícke egoistické záujmy sa rozhodla koalícia vystaviť riziku banskobystrickú župu. A možno nielen ju,“ poznamenal. Verí však, že kandidáti majú občiansku zodpovednosť a sú ochotní sa spojiť v prospech jedného.