Úvod Politika Kiska vymenuje Pellegriniho vládu, rešpektuje jej väčšinovú podporu

Kiska vymenuje Pellegriniho vládu, rešpektuje jej väčšinovú podporu

Foto: TASR

Prezident SR Andrej Kiska vymenuje vo štvrtok 22. marca Petra Pellegriniho za predsedu vlády. „Následne akceptujem jeho návrh na zloženie vlády,“ povedal. Svoje rozhodnutie oznámil potom, ako počas dňa absolvoval debaty s novými členmi kabinetu. „Pred tromi týždňami, v čase, keď sa rozpadala vláda, som verejne prisľúbil, že som pripravený previesť krajinu politickou krízou,“ pripomenul prezident a dodal, že svoje právomoci využil na hranici ústavných možností.

„Na základe týchto rozhovorov som sa rozhodol, že pána Pellegriniho vymenujem za predsedu vlády a následne jeho návrh na zloženie vlády akceptujem. S jej zložením nie som spokojný na sto percent,“ povedal prezident. Zdôraznil, že Slovensko je parlamentnou demokraciou a on je rozhodnutý rešpektovať ústavu a ústavné zvyklosti.

Pripomenul, že dezignovaný premiér Pellegrini mu podpismi poslancov dokladoval väčšinovú podporu svojej vláde. “Nijaký iný politik ma o inej väčšine v parlamente neinformoval,“ uviedol prezident s tým, že nová vláda sa bude musieť uchádzať najskôr o dôveru v parlamente a následne o dôveru občanov SR. „V súčasnej atmosfére to bude ťažká úloha. Verím, že si túto zodpovednosť uvedomuje každý minister a ministerka. Ako prezident budem dbať na to, aby na túto zodpovednosť nemohli ani na chvíľu zabudnúť,“ dodal.

V porovnaní so súčasnou vládou príde okrem postu premiéra k zmene vo funkciách podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ktorú bude zastávať Richard Raši (Smer-SD), ministrom vnútra bude Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD), zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) a spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

Prezident oznámil vymenovanie novej vlády Petra Pellegriniho: