Úvod Politika Kiskova zlatá mládež: úradníci si žijú ako milionári

Kiskova zlatá mládež: úradníci si žijú ako milionári

Foto: www.prezident.sk

Podľa fotografií na sociálnej sieti by ste povedali, že ide o deti milionárov alebo aspoň o nejaké mladé celebrity. Fotografie z vychytených podnikov, cestovanie po svete, fľaša sektu v hoteli, kde noc stojí 200 eur a viac. V skutočnosti je reč o štátnych úradníkoch, ktorí pracujú v Prezidentskom paláci.

Vzory pre mladých ľudí?
Dvadsaťšesťročnú Vladimíru Ledeckú si médiá všimli už na začiatku jej pôsobenia v Kancelárii prezidenta, asi pol roka po tom, ako Andrej Kiska prebral úrad. Za tri roky sa z poradkyne na odbore vnútornej politiky vypracovala na vedúcu odboru regionálnej politiky, píše v článku týždenníka Plus 7 dní jeho autorka Veronika Cosculluela.

Mladá dáma nemá problém vystupovať na verejnosti, rozhovory o svojej ceste do paláca a práci tam už dala viacerým veľkým aj menším periodikám. Vidieť ju na konferenciách, kde vystupuje ako vzor pre mladých ľudí. Na fotografiách jej verejne viditeľného profilu na sociálnej sieti by ste si však distingvovanú dámu mohli zmýliť s modelkou, ktorá nemá hlboko do vrecka. Prezentuje sa napríklad kabelkami luxusných značiek.

Chanel skoro za päťtisíc, ďalšia čierna menšia taška tejto značky asi za dvetisíc eur.

Vo voľnom čase počas služobnej cesty v New Yorku, kde sa prezident Kiska zúčastnil pravidelného zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. K dokonalému imidžu patrí kabelka značky Burberry. (Foto: internet)

Verná chanelkám však nezostala, naši módni odborníci si všimli aj kúsok od Burberry v hodnote dvetisíc eur. A vyzerá to tak, že Vladimíra Ledecká má skutočne vycibrený vkus – nechýba jej ani kabelka Prada či Gucci.

Medzi kolegami má šéfka odboru regionálnej politiky spriaznenú dušu. Priatelí sa s pracovníkom protokolárneho oddelenia Frencienom Bauerom. Spolu tvoria akúsi „zlatú mládež“. Radi sa fotia na služobných cestách, ktoré po svete v službách štátu absolvujú, s obľubou si posedia vo vychytených bratislavských podnikoch. Ledecká sa dáva česať celebritným kaderníkom a na spoločenskú akciu si rada oblečie šaty od jednej z najznámejších slovenských dizajnérok. S priateľom, hokejistom Tomášom Marcinkom hrajúcim v Česku, sa ukazujú pri obľúbenom športe solventnejších skupín – golfe.

Frencien Bauer má medzi hercami dobré kontakty. Už ako dieťa daboval seriálové postavy a v rozhovoroch spomína, že touto prácou si ešte stále občas privyrobí. Mimochodom, tento spolupracovník prezidenta sa vlani v podguráženom stave objavil na párty televízie Markíza, kde bol aj Andrej Kiska. Hovorca prezidenta Roman Krpelan vtedy denníku Plus JEDEN DEŇ odkázal, že Bauer tam bol ako súkromná osoba. Nuž aj tak sa za nie príliš protokolárne správanie dostal vtedy na koberček.

Užívajú si: Vladimíra Ledecká s kabelkou od Chanelu za 5 000 eur a Frencien Bauer počas pracovnej cesty pána prezidenta v Gruzínsku. (Foto: internet)

Zdá sa, že o ďalšiu negatívnu publicitu nestojí. V čase našich otázok o vhodnosti zverejnených fotografií si zmenil verejný účet na súkromný. Natíska sa otázka, z čoho si tento životný štýl môžu mladí štátni zamestnanci dovoliť. V prípade Vladimíry Ledeckej je odpoveďou jej plat a ona dodáva, že aj úspory. Za mesiac zarobí okolo 2 400 eur v hrubom.

Zarobila si na brigádach
„Všetci vedúci zamestnanci sú platení na základe zákona o štátnej službe a sú zaradení v platovej triede číslo 9, čo je v súčasnosti 1 191,50 eura,“ povedal o mzde zamestnankyne hovorca prezidenta Roman Krpelan. „K tomu za kvalitné plnenie služobných úloh môže byť priznaný osobný príplatok vo výške maximálne sto percent platovej tarify. Ide o pohyblivú zložku, ktorá sa mení. U vedúcich zamestnancov sa obvykle pohybuje na hornej hranici,“ dodal.

Ledecká dodáva, že má aj ďalšie príjmy. „Vyplývajú z prednáškovej a publikačnej činnosti,“ povedala nám. „Kabelky, ktoré vás zaujímajú, som si kúpila sama alebo dostala od priateľa. Móda ma vždy bavila a tieto kabelky boli mojím dievčenským snom. Slúžia mi už niekoľko rokov.

Nehanbím sa za veci, na ktoré som si roky šetrila, a nemala by sa za to hanbiť niJaká  žena,“ hovorí hrdo Ledecká.

Kiskov protokolista oddychuje v luxusnom hoteli pri fľaši kvalitného sektu.(Foto: internet)

Vysvetlila, že na luxus, ktorým sa dnes prezentuje, zarábala už od mlada, a to hlavne na letných brigádach. „Mám 26 rokov. Od svojich 16 rokov zarábam. Počas strednej školy som chodila do anglického mesta Henley robiť čašníčku, neskôr do nórskeho mesta Larvik sadiť a zberať jahody.“

„Po nástupe na vysokú školu som počas štúdia pracovala v advokátskej kancelárii a rok prežila v Salzburgu, kde som mala dve zamestnania, jedno cez pracovný týždeň v advokátskej kancelárii, cez víkendy som si privyrábala v Starbuckse. Opakovane ma ocenili najvyššou cenou rektora za vynikajúce študijné výsledky, z čoho plynie finančná odmena, a bola som delegátkou Slovenska v G20 zastupiteľstve mladých,“ vysvetľovala ďalej predostrením úspešného životopisu.

Na vedľajšie príjmy a plat sme sa opýtali aj jej kolegu Bauera. „Som zaradený v 8. platovej triede (995 eur), mám príplatky v zmysle zákona, ale veľká časť môjho príjmu pochádza z dabingu, ktorému sa venujem už 15 rokov,“ vysvetlil. A čo hovorí prezidentov hovorca Krpelan na obrázky zo života na vysokej nohe?

„Kancelária prezidenta nemonitoruje a neskúma súkromné aktivity či profily a fotografie svojich zamestnancov, nemá ani zákonnú možnosť pýtať sa na to, s kým a kde prežívajú jej zamestnanci voľný čas,“ napísal. „Pre Kanceláriu prezidenta je kľúčové kvalitné plnenie pracovných úloh, pani Ledecká zabezpečuje regionálne výjazdy prezidenta, ako aj podnikateľské delegácie na cestách do zahraničia,“ dodal.

Ledecká sa s obľubou predvádza na spoločenských akciách. (Foto: Július Dubravay)