Úvod Z DOMOVA Kiskovci aj SaS idú do volieb samostatne, opozícia sa nedohodla

Kiskovci aj SaS idú do volieb samostatne, opozícia sa nedohodla

Foto: archív

Opozícia sa nedohodla na spoločnej kandidátke a do parlamentných volieb idú napokon samostatne aj kiskovci, aj sulíkovci. Rokovali lídri Za ľudí, SaS a PS/Spolu Andrej Kiska, Richard Sulík, Michal Truban a Miroslav Beblavý. Exprezident Kiska podľa PS/Spolu odmietol rôzne varianty koalície.

„Andrej Kiska odmietol štvor- aj päťkoalíciu,“ povedala hovorkyňa koalície Progresívne Slovensko/Spolu Silvia Hudáčková. Zástupcovia KDH uviedli, že sa na rokovaniach o možnej koalícii nezúčastňujú a naďalej platí víkendové rozhodnutie vedenia strany o samostatnom postupe do volieb.

K (ne)dohode Andrej Kiska uviedol, že strana Za ľudí sa po rozhovoroch, ktoré trvali mesiace, rozhodla, že do volieb pôjde samostatne. Koalície podľa neho majú zmysel vtedy, ak by súčet strán, ktoré by sa spojili, bol väčší, ako ich súčet samostatne. Podľa Kisku je dôležitejšie, aby bolo po voľbách 76 miest v parlamente, ako mať jednu veľkú stranu, ktorá by vyhrala voľby, ale zostala by osamotená.

Po Kiskovi zvolala tlačovú besedu aj SaS Richarda Sulíka, ktorá sa podľa prieskumov v poslednom čase pohybuje na hrane zvoliteľnosti. Sulík potvrdil, že po neúspechu rokovaní pôjde do volieb samostatne aj jeho strana. „Nemám obavy, že by to vzťahy zhoršilo, som presvedčený, že po voľbách zostavíme slušnú pravicovú vládu,“ vyhlásil líder SaS.