Úvod Politika Klaus: Ľudia hlasujúci za Zemana nechcú poklonkovať cudzím záujmom

Klaus: Ľudia hlasujúci za Zemana nechcú poklonkovať cudzím záujmom

Foto: archív

Druhú priamu voľbu prezidenta v histórii Česka sprevádzal veľký záujem voličov. Volebná účasť podľa predbežných údajov dosiahla 61,8 percenta. Do druhého kola prezidentských volieb v ČR, ktoré sa uskutoční o dva týždne, postupujú Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Vyplýva to z takmer úplných volebných výsledkov prvého kola, ktoré zverejnila Česká televízia. Po zrátaní hlasov z vyše 98 percent okrskov, je na prvom mieste súčasný prezident Miloš Zeman so ziskom 38,87 percenta. Na druhom mieste skončil Jiří Drahoš, ktorý získal 26,45 percenta hlasov. Obaja zabojujú o post hlavy štátu v druhom kole 26. a 27. januára.

Za Zemanom a Drahošom nasledovali s podobným počtom hlasov Pavel Fischer (10,16 percenta), Michal Horáček (9,12 percenta) a Marek Hilšer (8,81 percenta hlasov). Ďalší kandidáti za nimi zaostávajú: Mirek Topolánek (4,25 percenta), Jiří Hynek (1,23 percenta), Petr Hannig (0,56 percenta) a Vratislav Kulhánek (0,48 percenta).

Víťaz prvého kola volieb, súčasný prezident Miloš Zeman, na tlačovej konferencii v poďakoval voličom za prejavenú dôveru a svojej manželke za podporu. Zároveň zagratuloval svojmu rivalovi Jiřímu Drahošovi, ktorý skončil na druhom mieste. “Blahoprajem Jiřímu Drahošovi k peknému druhému miestu,” povedal Zeman, ktorého cituje portál Novinky.cz.

Drahoš vo svojej reakcii na výsledky vyjadril presvedčenie, že v prvom kole volieb volila drvivá väčšina Zemanových priaznivcov. Verí preto, že sa mu v druhom kole podarí osloviť voličov ďalších kandidátov, informoval server Novinky.cz. “Podporu ocením, ale nebudem ju od nikoho vyžadovať,” vyhlásil Drahoš. Podporu mu už medzitým vyjadrili Michal Horáček a Mirek Topolánek, a nepriamo tiež Marek Hilšer. Drahoš zároveň zdôraznil, že by sa pred druhým kolom rád stretol v priamej debate s Milošom Zemanom.

Miloš Zeman a Jiří Drahoš. (Koláž: archív)

“Nikdy som sa nebál ísť do najrozličnejších diskusií,” uviedol Zeman, ktorý podľa vlastných slov vyhovie žiadosti Jiřího Drahoša stretnúť sa v diskusii tvárou v tvár. Zeman dosiaľ tvrdil, že nepovedie prezidentskú kampaň a nebude sa zúčastňovať na predvolebných debatách. Svojich voličov vyzval, aby k urnám prišli aj v druhom kole.

V rozhovore pre RTVS kandidát Jiří Drahoš potvrdil, že sa teší prirovnaniu s Andrejom Kiskom: “Musím povedať, že ma do istej miery inšpiroval. Jeho víťazstvo nad skúseným politikom je dôkazom, že do tejto funkcie je možné dostať sa aj bez politickej skúsenosti. Ja si preto veľmi vážim slovenského prezidenta.” Ďalej povedal, že by sa s ním rád stretol v rámci jeho prvej cesty.

Politológovia očakávajú, že súboj v druhom kole bude veľmi tvrdý, zrejme aj s negatívnou kampaňou, ale otvorený. Predseda Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) Vojtěch Filip bude ďalej podporovať Zemana. Spoločné stanovisko pred druhým kolom volieb však KSČM zatiaľ neprijala, informuje webový portál Novinky.cz.

Ľudovci aj pre druhé kolo odporučia voličom, aby dali hlas Drahošovi, uviedol predseda strany Pavel Bělobrádek. Bývalý český prezident Václav Klaus podporí pred druhým kolom Zemana, uvádza Česká televízia. Ľudia, ktorí hlasovali za súčasného prezidenta, podľa neho ukázali, že nechcú poklonkovať cudzím záujmom.

Zeman pred piatimi rokmi odchádzal z úvodného kola len s 24 percentami, nakoniec však vyhral s 55 percentami. Vtedy však nebol nebol úradujúcim prezidentom a v druhom kole ho podporila vtedy ešte silná ČSSD. Dnes má jeho rival Drahoš  po strete so Zemanom v druhom kole veľkú šancu na víťazstvo.

Foto: archív

“Pre Zemana je to nepríjemná situácia. Aj keď s prehľadom vyhral prvé kolo, do druhého ide fakticky ako mierny favorit Drahoš. Síce ich od seba v prvom kole delí zhruba 600-tisíc hlasov, ale zatiaľ čo Zeman už veľké presuny hlasov vo svoj prospech očakávať nemôže, Drahoš má šancu dostať do jedného húfu voliča všetkých ďalších, ktorí fakticky kandidovali proti Zemanovi.

V porovnaní s Karlom Schwarzenbergom, ktorému sa to pred piatimi rokmi nepodarilo, je totiž Drahoš pre nevyhraneného voliča oveľa menej neprijateľný a má voličskú podporu výrazne lepšie rozprestretú v mestách a na vidieku,” komentoval volebné šance Zemana a Drahoša spravodajský portál iDNES.cz.