Úvod Politika Klaus varuje pred dôsledkami globalizácie

Klaus varuje pred dôsledkami globalizácie

Foto: lidovky.cz

Český exprezident Václav Klaus vystúpil na fóre Dialóg civilizácií, ktoré každý rok usporadúva Vladimir Jakunin na ostrove Rhodos. Vo svojom prejave varoval pred ničivými dôsledkami globalizácie a pred snahou zjednotiť celý svet pod krídlami univerzálnej ideológie.

Podotkol, že v poslednom čase sa často vraví o rozdelení sveta na Západ a Východ, pričom v našom priestore máme na mysli príslušnosť k liberálno-demokratickým režimom na jednej strane, na druhej k Rusku. Rovnako sa dnes svet často delí na bohatý sever a chudobný juh. Klaus však toto delenie zemegule podľa svetových strán považuje za nič nehovoriace.

Myslí si, že by sme si mali stanoviť iné deliace kritériá: možno náboženské, kultúrne, ekonomické alebo ich určitú kombináciu. Inak budú mnohé debaty len plané. Skutočnosť je však taká, že svet je rozdelený, aj keď nie je jasne definované, ako presne. Exprezident síce nevie, ako túto priepasť preklenúť, ale vie, čo by ľudstvo nemalo robiť. Nemali by sme sa snažiť prekonať všetky rozdiely na svete, lebo to ani nie je možné.

Svet nemožno zjednotiť pod krídlami jedinej ideológie, čo platí aj o demokracii: „Mali by sme sa navzájom pochopiť a rešpektovať, ale nemali by sme sa snažiť uniformovať. Mali by sme si zachovať prírodné, historické a spontánne vyvinuté rozdiely.“