Úvod Zdravie Kliešťa treba vybrať do 24 hodín

Kliešťa treba vybrať do 24 hodín

Foto: archív

Pri pobyte v lese treba dávať pozor na kliešte a po príchode domov sa podľa odborníkov radšej skontrolovať. „Ak nájdeme kliešťa, treba ho vybrať čím skôr, najlepšie do 24 hodín,“ radí Elena Lazarová, primárka Oddelenia nemocničnej hygieny a epidemiológie Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Postup je jednoduchý. Odporúča sa natrieť postihnuté miesto krémom alebo olejom, aby sme zabránili prívodu vzduchu. Po približne desiatich minútach pretrieme miesto handričkou a kliešť sa sám uvoľní. Ak sa tak nestane, treba ho vybrať pinzetou.

Dôležité je podľa primárky Lazarovej skontrolovať, či sa kliešťa podarilo odstrániť celého. Ak časť kliešťa zostala v pokožke, odporúča vyhľadať lekára, ktorý ho odborne odstráni. Niektoré kliešte prenášajú lymskú boreliózu alebo kliešťovú encefalitídu. Príznaky netreba podceňovať.

Foto: archív
Foto: archív

„Ak aj kliešťa odstránime a postihnuté miesto sčervenie, treba vyhľadať odbornú pomoc,“ upozornila Lazarová. V najhoršom prípade môžu totiž problémy spôsobené kliešťom pri neliečení prerásť do bolesti a opuchov kĺbov, svalov, problémov so srdcom či dokonca do bezvedomia.

V rámci prevencie treba pred odchodom do lesa pamätať na vhodné oblečenie. Ideálne je pokryť čo najväčšiu časť tela odevom a na nohách mať uzavretú obuv. Ak je veľmi teplo, odporúča sa použiť dostatočné množstvo repelentu a vhodnú pokrývku hlavy.