Úvod Z DOMOVA Koaličná väčšina napriek odporu opozície odhlasovala celoplošné sledovanie občanov SR

Koaličná väčšina napriek odporu opozície odhlasovala celoplošné sledovanie občanov SR

Foto: archív

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR získa pre mimoriadnu situáciu prístup k údajom od mobilných operátorov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva, s výnimkou obsahu správ.

Národná rada (NR) SR po búrlivej diskusii a ostrom odpore opozičných strán Smer-SD a ĽSNS hlasmi koaličnej väčšiny schválila vládny návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii.

ÚVZ bude mať možnosť používať dáta od mobilných operátorov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva. Údaje budú operátori či telekomunikačné siete poskytovať úradu na základe písomnej žiadosti. Túto právomoc má mať ÚVZ v čase mimoriadnej situácie a núdzového stavu s tým, že zber a uchovávanie týchto dát môže trvať do konca kalendárneho roka.

Nová legislatíva upravuje aj oblasť justície. Napríklad údy budú môcť v čase mimoriadnej situácie alebo v prípade vyhlásenia núdzového stavu vykonávať hlavné pojednávanie, pojednávanie a verejné zasadnutie iba v nevyhnutnom rozsahu a zároveň bude môcť byť ochrana zdravia dôvodom na vylúčenie verejnosti.

Časť schváleného vládneho návrhu zákona, aby mal ÚVZ SR k dispozícii dáta od mobilných operátorov bez súhlasu dotknutých osôb, okrem iných opozičných politikov kritizoval aj podpredseda NR SR a expremiér Peter Pellegrini.

S návrhom by súhlasil, keby sa dal uplatniť len v čase, keď bude vyhlásený núdzový stav pre celé Slovensko a len pre konkrétnych ľudí, u ktorých bola potvrdená nákaza, prípadne sú v povinnej karanténe.

Podľa neho je tiež otázne, či má ÚVZ na to kapacity, aké bezpečnostné previerky majú ľudia, ktorým sa informácie do rúk dostanú a či nebude možné ich zneužívať napríklad aj na zisťovanie pohybu novinárov a ich kontaktov.

Prijatú novelu zákona na sociálnej sieti odsúdil aj politický a mediálny analytik Eduard Chmelár. “Nie je nijaký racionálny dôvod na celoplošné špehovanie ľudí, oveľa rozumnejšie by bolo zaviesť povinnosť nakazených prihlásiť sa do systému na monitorovanie,“ napísal.

Foto: archív