Úvod Z DOMOVA Kolíková a dvaja poslanci Za ľudí by radi vymenili Remišovú na čele...

Kolíková a dvaja poslanci Za ľudí by radi vymenili Remišovú na čele strany

Veronika Remišová. (Foto: archív)

Čo najskoršie zvolanie snemu vládnej strany Za ľudí, na ktorom by sa volil nový predseda strany,  podporuje ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka strany Mária Kolíková. Úvahy o tom, či by sama kandidovala na najvyšší post v strane, zatiaľ považuje za predčasné.

S jej názorom sa stotožňujú aj niektorí poslanci NR SR Za ľudí, medzi nimi Vladimíra Marcinková či Tomáš Lehotský, u ktorého stratila predsedníčka Veronika Remišová dôveru. Šéfka poslaneckého klubu a podpredsedníčka strany Jana Žitňanská situáciu odmietla komentovať.

„S ohľadom na situáciu, v akej sa strana nachádza, by sa snem mal uskutočniť. Pomohol by jej jednote a stabilite,“ povedala Kolíková pre médiá, čím podľa niektorých analytikov naznačila nespokojnosť s líderkou strany Remišovou.

Lehotský povedal že vládna kríza, ako aj odvolávanie ministerky Kolíkovej v parlamente ho utvrdili v tom, že chce, aby bol na mieste lídra Za ľudí niekto iný. Podľa svojich slov netuší, či chce za šéfku strany kandidovať Kolíková. Lehotský nemá záujem uchádzať sa o tento post.

„Potrebujeme v strane spraviť vnútornú súťaž o to, s akou víziou sa bude strana ďalej uberať a uchádzať o priazeň voličov,” myslí si Marcinková, ktorá vodcovské schopnosti Remišovej považuje za nedostatočné, čo sa podľa nej prejavuje aj na volebných preferenciách.

Ako dodala, zatiaľ nevie, kto sa prihlási do prípadnej súťaže o predsednícke kreslo. Ak by tak urobila Kolíková, bola by rada. O poste predsedníčky Marcinková neuvažuje, rada by sa však uchádzala o miesto v predsedníctve strany.

Veronika Remišová je šéfkou strany od augusta 2020, keď v súboji o kreslo predsedu po bývalom lídrovi Andrejovi Kiskovi porazila poslanca Miroslava Kollára. Ten už zo strany odišiel a okrem neho Za ľudí opustili aj poslanec Tomáš Valášek a exposlankyňa Andrea Letanovská.