Úvod Z DOMOVA Kollár: Prvé nájomné byty za pol miliardy eur postaví rakúsky investor

Kollár: Prvé nájomné byty za pol miliardy eur postaví rakúsky investor

Foto: Pavel Kapusta

Viacerí veľkí investori sú už pripravení na Slovensku začať stavať nájomné byty. Rakúsky investor už prisľúbil vláde, že postaví prvé nájomné byty v hodnote 500 miliónov eur. Po schválení zákona o štátnej podpore nájomného bývania v Národnej rade SR to vyhlásil jej predseda a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár.

„Máme pripravených veľkých investorov, ktorých sme priviedli aj na vládu,“ skonštatoval Kollár. Podpredseda vlády pre legislatívu Štefan Holý doplnil, že sú rozbehnuté rokovania s ďalšími tromi investormi zo Švédska, Holandska a Českej republiky, pri ktorých ide o podobné finančné objemy ako v prípade rakúskeho investora.

Podľa Holého bude nasledovať založenie agentúry, ktorá spustí všetky procesné záležitosti. Vznikne “cenová mapa”, ktorá bude stanovovať limity na maximálne ceny nájomného v jednotlivých regiónoch, čo pravdepodobne bude až na úrovni okresov. Vytvoria sa tiež kvalifikačné kritériá, kto sa môže tieto typy bytov úžívať.

Projekt je podľa Holého určený pre tých, ktorí „nie sú na tom tak zle“, aby spĺňali kritériá Štátneho fondu rozvoja bývania, no hypotéka alebo komerčné nájomné je pre nich neprimerane veľkou záťažou. Dodal tiež, že vznikne niečo ako rezervačný portál, kde sa jednotlivé ponuky bytov budú postupne zverejňovať.

Cieľom spomínaného zákona o štátnej podpore nájomného bývania je vytvoriť prostredie, umožňujúce výstavbu štátom podporovaného nájomného bývania s regulovanou výškou nájomného a zárukou dlhodobého bývania. Návrh zákona má riešiť aktuálny problém dostupnosti bývania pre široké skupiny obyvateľstva.