Úvod Politika Le Figaro: Macron prišiel do SR a ČR rozštiepiť jednotu V4

Le Figaro: Macron prišiel do SR a ČR rozštiepiť jednotu V4

Foto: archív

Európska únia nie je problém, únia je riešenie. Problémom, ktorým čelíme, ako napríklad migrácia, nedokáže vzdorovať nijaká krajina sama. Musíme sa spájať aj preto, že iné veľmoci by nás rady videli rozdelených. Po rokovaní s francúzskou hlavou štátu Emmanuelom Macronom to vyhlásil slovenský prezident Andrej Kiska, ktorý svojho kolegu ubezpečil, že je životný záujem Slovenska byť súčasťou EÚ.

Francúzsky prezident počas svojej návštevy Bratislavy sa stretol aj s premiérom Petrom Pellegrinim a potom diskutoval s mladými Slovákmi o budúcnosti Európy. V Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca sa uskutočnila diskusia prezidenta s mladými ľuďmi o budúcnosti Európy, organizovaná GLOBSEC-om.

Prezident sa počas nej vyjadril aj k budúcoročným voľbám do Európskeho parlamentu a voľbám do národných parlamentov. “Nedajme priestor tým, ktorí chcú európsky projekt rozložiť alebo zabiť,” povedal. Určitá dávka kritiky je podľa neho potrebná, ale len s cieľom zlepšenia súčasného stavu.

Macron poukázal na politickú situáciu v Poľsku a v Maďarsku, kde sa k moci dostali pravicové a nacionalistické politické strany. Týmto výzvam je podľa neho potrebné čeliť a podať ľuďom pravdivé informácie.

Aj keď oficiálne Macron prišiel na oslavy stého výročia vzniku Československa, ide mu najmä o obnovu vzťahov v oblasti, kde francúzsky hlas v minulých mesiacoch stratil vplyv, napísal francúzsky denník Le Figaro.

Francúzsky prezident prichádza na Slovensko a do Česka, aby rozštiepil „nacionalistov“ východnej Európy, myslí si komentátor denníka. Ako pokračoval, návšteva Maďarska premiéra Viktora Orbána ani Poľska ovládaného konzervatívcami pre Macrona, ktorý nevynechá príležitosť kritizovať tieto krajiny za populizmus a porušovanie ľudských práv, nepripadá do úvahy.

“Slovensko a Česko, to je niečo iné. Nie sú také kontroverzné, hoci patria rovnako ako prvé spomínané do vyšehradskej skupiny, vyznačujúcej sa tvrdým postojom proti rozdeľovaniu utečencov podľa kvót aj proti zmene princípu udeľovania azylu.

Foto: archív

Obe tieto krajiny chcú zostať v srdci Európy. Nie je správne hovoriť o rozštiepení medzi východom a západom Európy, zástancovia Európy sú všade,“ usudzuje podľa Le Figaro Elyzejský palác. „Bude sa Macron snažiť vraziť klin medzi členmi vyšehradskej skupiny nahováraním si jedných a stigmatizáciou druhých?“ pýta sa denník.

Upozorňuje, že polarizačná stratégia v podobe stavania reformátorov a euroskeptikov proti sebe v čase, keď migračná otázka hýbe tábormi populistov ako na Západe, tak na Východe, má svoje riziká. Francúzske Demokratické hnutie (MoDem) s predvolebným polarizovaním, z ktorého viní Macrona, nesúhlasí a poukazuje na to, že spor Orbán-Macron nie je spor národný.