Úvod Z DOMOVA Legenda slovenského herectva Eva Kristinová zomrela vo veku 91 rokov

Legenda slovenského herectva Eva Kristinová zomrela vo veku 91 rokov

Eva Kristinová, 1928 - 2020. (Foto: Pavel Kapusta)

V nedeľu 14. júna zomrela v Bratislave vo veku 91 rokov výnimočná slovenská herečka Eva Kristinová. Pre TASR to potvrdila tlačová tajomníčka Slovenského národného divadla (SND) Izabela Pažítková. Na scéne SND Eva Kristinová stvárnila približne osemdesiat, väčšinou dramatických postáv. Vo výrazných ženských úlohách pôsobila aj vo filme, televízii a v rozhlase.

Patrila aj medzi známe a uznávané recitátorky. Jej repertoár poézie bol široký, ovládala spamäti aj značnú časť Hviezdoslavovej tvorby. Herečka bola aj aktívnou matičiarkou a začiatkom 90. rokov sa zapojila do politického hnutia slovenskej inteligencie, ktorého cieľom bol vznik samostatnej Slovenskej republiky.

Z jej vzťahu k ľudovej poézii, piesňam a obradom sa odvíjala línia postáv slovenskej ženy – Zuza Javorová v Ženskom zákone, Zuzka v Statkoch zmätkoch alebo Eva v Bačovej žene. Protipólom jej ľudových postáv boli kreácie kráľovských typov žien – Lady Macbeth, Kleito v Atlantíde, Gertrúda v Hamletovi. Hlavnú postavu stvárnila aj v divadelnej hre Bertolta Brechta Matka Guráž, ktorú uviedla Činohra SND v roku 1971.

Eva Kristinová sa narodila 5. augusta 1928 v Trenčíne. Jej mladosť bola čiastočne poznačená tvrdým osudom jej otca, ktorý bol československým príslušníkom Štefánikových francúzskych légií. Povýšili ho na brigádneho generála a neskôr degradovali na obyčajného vojaka, až bol z armády prepustený. Ako mladé dievča počas Slovenského národného povstania (SNP) slúžila ako spojka.

V komédii Rysavá jalovica. (Foto: archív)

Eva Kristinová začala v roku 1949  študovať na Štátnom konzervatóriu v Bratislave. V roku 1950 absolvovala odborný divadelný kurz v Bratislave. Vďaka výnimočnému talentu ju prizvali aj k hosťovaniu v SND, kde pôsobila takmer 40 rokov. Okrem výrazných dramatických postáv sa vynikajúco zhostila aj úloh slovenskej ženy, napríklad vo v televíznych filmoch Kubo, Rok na dedine a ďalších.

Pred kamerou debutovala v krátkometrážnej komédii Rohy (1955), po ktorej nasledovala komédia režiséra Paľa Bielika Nie je Adam ako Adam (1956). Počas kariéry sa postupne predstavila v mnohých snímkach, ako napríklad Štyridsaťštyri (1957), Smrť sa volá Engelchen (1960), Sám vojak v poli (1964), Lucrezia Borgia (1974).

Medzi divácky obľúbené patrili jej stvárnenia svojráznych dedinských žien v komédiách Rysavá jalovica (1970) či Zypa Cupák (1976), a najmä Bičianka z doliny (1981) v réžii Jozefa Zachara. Úspešné boli tiež filmy Cesta ženy (1974), Penelopa (1977), Hody (1987).

V roku 1960. (Foto: archív)

Priama účastníčka SNP bola od roku 1968 zaslúžilou umelkyňou, nositeľkou Československej medaily za chrabrosť, Československej medaily za zásluhy I. stupňa, Radu SNP II. triedy, Ceny mesta Bratislavy. Prezident SR Ivan Gašparovič udelil 1. septembra 2008 Eve Kristinovej Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti rozvoja slovenského divadelného umenia a kultúry.

V apríli 2014 odhalila spoločne s primátorom Nového Mesta nad Váhom Jozefom Trstenským tabuľu so svojím menom počas 17. ročníka Festivalu Aničky Jurkovičovej, kde si prevzala ocenenie Kvet Tálie. Pri príležitosti jej 80. narodenín vyšla aj knižná publikácia s názvom Spomienky herečky, ktorú spolu s ňou napísal Ján Čomaj.

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) si Evu Kristinovú pripomenie vo svojom vysielaní. Dvojka odvysiela v pondelok o 17:25 h Návraty k hereckým legendám. Diváci si ju môžu pripomenúť aj o 20:10 h v relácii Anjeli strážni, na Jednotke o 22:45 v zábavnom programe Takí sme boli a tiež v rozhlasovom vysielaní. Herecké majstrovstvo Evy Kristinovej prinesie verejnoprávna televízia aj v utorok 16. júna o 10:00 h na Dvojke v inscenácii Lucrezia Borgia.

Rádio Devín si v rámci Ladenia pripomenie v pondelok o 15:45 h básnické interpretačné umenie Evy Kristinovej. V rámci Dramatického Rádia Devín uvedie v utorok (16. 6.) o 20:00 h hru Terézie Vansovej Vlčia tma a Boženy Slančíkovej Timravy Žriedla – Ťapákovci, v ktorých stvárnila hlavnú úlohu. Zosnulú herečku si vo vysielaní pripomenie aj Rádio Slovensko a Rádio Regina Západ.

Foto: Pavel Kapusta