Úvod Z DOMOVA Lekárski odborári chcú, aby sa národná univerzitná nemocnica postavila na Rázsochách

Lekárski odborári chcú, aby sa národná univerzitná nemocnica postavila na Rázsochách

Lokalita nemocnice Rázsochy po demolácii skeletu budov, starých 30 rokov. (Foto: archív)

Lekárski odborári vyzývajú, aby sa uskutočnil projekt novej univerzitnej nemocnice na bratislavských Rázsochách. Zároveň kritizujú zmluvu Ministerstva zdravotníctva SR k analýze o nemocniciach v Bratislavskom kraji. Rezort reagoval, že chce mať pri rozhodovaní k dispozícii relevantné dáta.

Zdôraznil, že Slovensko potrebuje národnú univerzitnú nemocnicu. „Univerzitná nemocnica je základným kameňom fungujúceho zdravotníctva v každom normálnom a vyspelom štáte,“ poznamenal šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský na mediálnej konferencii. Apeloval na to, aby sa nová nemocnica postavila v lokalite Rázsochy.

LOZ zároveň kritizovalo zmluvu medzi rezortom zdravotníctva a spoločnosťou The Boston Consulting Group (BCG) k analýze nemocníc v Bratislavskom kraji. Pýta sa, ako možno zabezpečiť jej nezávislosť, keď ju spolufinancovala sieť nemocníc Penta Hospitals International, na čo poukázal denník SME. Tiež prečo je sieť súčasťou riadiaceho výboru analýzy.

Visolajský tiež poukázal na to, že na projekte novej nemocnice dlhodobo pracujú ľudia prepojení na Pentu. Podotkol, že aj z tohto dôvodu sa projekt oneskoruje. Vyzval ministerstvo, aby voči nim vyvodil dôsledky.

LOZ zároveň nerozumie, prečo bola analýza zameraná len na Bratislavský kraj. Pýta sa, či má ministerstvo zámer postaviť lokálnu mestskú nemocnicu namiesto plánovanej národnej univerzitnej.

Ministerstvo zdravotníctva SR v reakcii pre médiá uviedlo, že o nezávislosti spoločnosti BCG nemá pochýb. „Projekt sa pozerá na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Bratislave holisticky.

V rámci neho sa zisťovalo, aký je dopyt a ako by mohla na tento dopyt v rôznych modeloch reagovať ponuka – či už štátu, alebo súkromných poskytovateľov. Aktuálne sa preberajú finálne výstupy analýzy, uviedol rezort.

„Ministerstvo považuje za esenciálne mať pri rozhodovaní sa o budúcnosti nemocničnej starostlivosti v Bratislave, ako aj vo vízii pre najvýznamnejšiu nemocnicu na Slovensku, k dispozícii relevantné, nezávislé a hodnoverné dáta o potrebách, ako aj o možnostiach naplnenia týchto potrieb spolu s príkladmi dobrej praxe zo zahraničia,“ pokračoval.

Rezort zdravotníctva zdôraznil, že prijatie rozhodnutia o národnej univerzitnej nemocnici v Bratislave patrí medzi krátkodobé priority vlády. “Lokalitu, počty lôžok, ako aj ďalšie detaily súvisiace s výstavbou novej národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave prerokuje najprv s partnermi na zasadnutí vlády, následne bude informovať verejnosť,“ dodal rezort.