Úvod Z DOMOVA Ľubo Belák odkazuje Matovičovi: Ľudia majú strach z vašej nekompetentnosti

Ľubo Belák odkazuje Matovičovi: Ľudia majú strach z vašej nekompetentnosti

Ľubo Belák. (Foto: archív)

Hudobník a televízny producent Ľubo Belák vo svojom blogu oslovil nového premiéra Igora Matoviča. Adresuje mu v ňom kritické slová za jeho prístup k riešeniu pandémie koronavírusu. V úvode blogu zdôrazňuje, že nie je voličom OĽaNO, Smeru-SD či ĽSNS. “Napriek tomu som s pokorou prijal, že vám občania Slovenska dali svoj hlas. Hovorí sa ‘Hlas ľudu, hlas Boží.’ Na tom nič nezmením,” napísal Belák.

Ako pokračoval, pri sledovaní Matovičových povolebných vystúpení nadobudol presvedčenie, že novopečený premiér urobil chybu, nie však politickú. “Tú si nijaký politik neprizná. Nepriznali ste si, že trpíte osobnostnou poruchou, ktorá je nebezpečná. Na porovnanie by som pripomenul moju babku.

Podobne ako vy, aj ona sa narodila v Trnavskom kraji, v Bučanoch. Keď sa v minulom storočí ocitla v problémoch, namiesto toho, aby sa s tým vyrovnala, začala horekovať a spínať rukami so slovami „Ježiši Kriste, Svatý Jozef!…a rozplakala sa.

Pripomínate mi ju nielen tým, že od prvého momentu horekujete, ako je nám zle, ale aj momentmi, keď vám v krátkych okamihoch z oka vytryskne slza. Rozplakať sa nie je hanbou. Iné je však, keď sa niekto rozplače nad vlastným osudom, a iné, keď horekujete nad osudom krajiny.

Slovenska, kde ste použitím neúprimných sľubov zmanipulovali dôverčivých voličov a vohnali ste ich do svojho volebného košiara. Navyše ste účelovo sypali, a naďalej sypete, síru a oheň na hlavu bývalého premiéra, ktorý, na rozdiel od vás, sa od prvého momentu vypuknutia vírusovej krízy postavil na čelo partie zodpovedných ľudí a začal konať,” uvádza známy muzikant.

“Určite ste nerátali s tým, že vaše prevzatie moci bude poznamenané vojnovým stavom obliehania smrteľným vírusom. To vás však nezbavuje reálnej zodpovednosti za stav krajiny a krokov, ako tento stav zvládnuť.

Ešte minulý týždeň ste po vašej návšteve krízového štábu spomínali niekoľko desiatok pripravených riešení, ktoré by radikálne pomohli chrániť životy občanov Slovenska, o životnej úrovni nehovoriac. Čo ste mali pripravené? Okrem dohody s mobilným operátorom pri rozosielaní nezmyselných esemesiek o trvaní karantény – nič.

Deň po vašom menovaní prezidentkou premiérom nás všetkých, aj tých, ktorí vás nevolili, ste sa posadili do televíznych štúdií a začali ste ‘sypať z rukáva’ nezmysly, ktoré nielenže nepomôžu, ale naopak, zhoršia situáciu.

Takým je váš nápad začať testovať päť miliónov Slovákov, či náhodou nie sú nositeľmi vírusu bez akýchkoľvek vonkajších známok ochorenia. Neviem si predstaviť, ako budú stovky zdravotníkov namiesto práce v nemocniciach chodiť po Slovensku a od domu k domu brať vzorky od navonok zdravých ľudí.

Belák píše, že niekoľkokrát opakované premiérovo ubezpečenie, že občania nemusia mať strach zo zlyhania novej vlády, nepomáha. (Foto: archív)

Navyše, bývalý premiér pri jednom zo svojich prvých krízových prejavov vyzval celý národ, aby sme sa vnímali ako nakazení a tomu prispôsobili aj svoje správanie na verejnosti. Je to presnejšie ‘testovanie’, ako míňať ľudské a finančné zdroje na nezmysly. Aj váš príklad s predajom kvetín na ulici v radoch s odstupom jednotlivcov niekoľko metrov je ‘geniálny’. Už vidím kilometrové rady kupujúcich záhradkárov.

Kde je to množstvo životne dôležitých krokov, ktoré ste mali pripravené už pred prevzatím moci? Podobne aj váš minister zdravotníctva pri prvom prejave namiesto údajne vopred pripraveným konkrétnym opatreniam v rezorte zdravotníctva mal jediný ‘osvietený’ nápad, aby boli ľudia solidárni a vzájomne si pomáhali. Na to však ľudia, ktorí nie sú len poslušnými ovečkami, nepotrebujú ministra. Dokonca si začali bez príkazov sami šiť ochranné rúška,” nešetrí kritikou Belák na adresu Matoviča.

Hudobník dodáva, že niekoľkokrát opakované premiérovo ubezpečenie, že občania nemusia mať strach zo zlyhania novej vlády, nepomáha. “Naopak: ľudia majú strach najmä z vás a vašej nekompetentnosti.

Slovensko prežíva nielen svetovú karanténu, ale aj katarziu, z ktorej by malo vyjsť o poznanie bohatšie. Nie je dôležité mať peniaze a moc. Tou najvyššou hodnotou je žiť bez strachu o svoj život a obáv, že o ľuďoch budú rozhodovať hlupáci nakazení vírusom Všemohúcnosti a Vševedúcnosti,” uzatvoril svoj blog Ľubo Belák.