Úvod Z DOMOVA Matečná: Geotermálne poľnohospodárstvo má na Slovensku obrovský potenciál

Matečná: Geotermálne poľnohospodárstvo má na Slovensku obrovský potenciál

Foto: archív

Geotermálne poľnohospodárstvo má na Slovensku obrovský potenciál. Po biomase má práve geotermálna energia najväčší energetický potenciál, ktorý je väčší ako solárne či veterné zdroje. Informoval o tom hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Vladimír Machalík z obchodnej misie agrorezortu na Islande, ktorý je lídrom vo využívaní geotermálnej energie.

MPRV chce podľa Machalíka podporiť využívanie geotermálnej energie v poľnohospodárstve SR z eurofondov. „Slovensko je bohaté na zdroje geotermálnej energie, využívame ju však minimálne. Geotermálne poľnohospodárstvo je cestou, ako dokážeme vyprodukovať vysokokvalitné domáce potraviny a ešte aj ekologicky, bez emisií. Pri jej intenzívnom využívaní by sme získali nielen vyššiu potravinovú, ale aj energetickú sebestačnosť.

Podporu geotermálneho poľnohospodárstva preto chceme zaradiť do nového Strategického plánu 2021 až 2027, ktorý nahradí aktuálny Program rozvoja vidieka. Rozhodli sme sa nadviazať kontakty s Islandom, ktorý je vo využívaní geotermálnej energie lídrom,“ uviedla Gabriela Matečná, vicepremiérka a ministerka pôdohospodárbstva a rozvoja vidieka SR.

Machalík spresnil, že do „krajiny ohňa a ľadu“ zorganizoval agrorezort obchodnú misiu zástupcov slovenských poľnohospodárov, ktorí sa venujú pestovaniu zeleniny v skleníkoch, ale aj takých, ktorí plánujú využitie geotermálnej energie. Na území Slovenska sa podľa Machalíka nachádza 25 perspektívnych oblastí s geotermálnymi zdrojmi s teplotou vody do 150 stupňov Celzia v hĺbkach do 5 000 metrov, z toho 14 oblastí má teplotu nad 100 stupňov Celzia.

Medzi perspektívne geotermálne oblasti patria Komárňanská kryha, Centrálna depresia podunajskej panvy, Liptovská kotlina, Popradská kotlina, Žiarska kotlina, Hornonitrianska kotlina, Topoľčiansky záliv a Bánovská kotlina, Skorušinská depresia, Humenský chrbát, Rimavská kotlina, Rudnianska kotlina – súčasť Hornonitrianskej kotliny.