Úvod Politika Matica stiahla video o Slovenskom štáte. Je za tým nátlak Maďariča?

Matica stiahla video o Slovenskom štáte. Je za tým nátlak Maďariča?

Foto: archív

Matica slovenská (MS) stiahla zo svojej webovej stránky a z portálu YouTube videofilm s názvom Bez 14. marca, ktorý vyvolal vo verejnosti veľký ohlas. Na YouTube malo video za päť dní vyše 22 000 pozretí. Hlavnou myšlienkou krátkeho filmu, zverejnenom pri príležitosti 78. výročia od vzniku prvej Slovenskej republiky, bola hypotetická otázka, čo by sa stalo, keby sa Slováci vzopreli Hitlerovi a 14. marec 1939 by nebol.

Masívna protikampaň médií
“Čo by sa dialo, keby? Beneš už sedel v teplučkom Londýne, Tiso by ostal bánovským farárom, Husák by zrejme ušiel do Moskvy. A čo národ, naši starí otcovia a staré mamy? A aký by bol osud židov? Túto rečnícku otázku si položili autori matičného videa, ilustrovaného zábermi zo spomenutého historického obdobia.

Kým na internete sa video stretlo zväčša s pozitívnym ohlasom, mainstreamové médiá spustili proti Matici slovenskej v tejto súvislosti masívnu diskreditačnú kampaň. Do kampane sa aktívne zapojil aj historik Dušan Kováč či riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev.

Budova Matice slovenskej v Martine. (Foto: archív)
Budova Matice slovenskej v Martine. (Foto: archív)

NEGATÍVNE SA O VIDEU VYJADRIL AJ MINISTER KULTÚRY MAREK MAĎARIČ. PRE MÉDIÁ POVEDAL, ŽE OBSAH VIDEA JE „Z VIACERÝCH HĽADÍSK VEĽMI NEVHODNÝ“.

Podľa neho napríklad relativizuje zodpovednosť Slovenského štátu za osud slovenských židov. Minister tiež odmietol tvrdenie, že bez existencie Slovenského štátu a jeho dobre pripravenej armády by neprišlo k Slovenskému národnému povstaniu, ako to naznačuje obsah videa. Zároveň pripustil potrebu transformácie Matice na modernú inštitúciu, pričom to sa podľa neho súčasnému vedeniu príliš nedarí.

Predseda Matice slovenskej Marián Tkáč spolu s vedeckým tajomníkom MS Petrom Cabadajom usporiadali tlačovú konferenciu, kde približne päťminútové video obhajovali. Podľa Tkáča, ktorý je spolu s matičnými historikmi spoluautorom dielka, video vytvorili preto, aby poskytli slovenskej spoločnosti iný pohľad na v ňom spomínané udalosti a bránili radikalizácii spoločnosti.

„Iný pohľad sa podľa našej mienky snaží byť objektívny, pretože na jednej strane berie do úvahy utrpenie židov a ďalších občanov na Slovensku aj v celej Európe. A na druhej strane berie do úvahy to, že sa vtedajší politici pokúsili zabrániť rozdeleniu Slovenska medzi susedné mocnosti, čo reálne hrozilo,“ uviedol Tkáč.

Predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. (Foto: archív)
Predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. (Foto: archív)

Minister vraj chcel vyvodzovať dôsledky
Peter Cabadaj poukázal na fakt, že v posledných rokoch rezonuje vo svete takzvaný fenomén alternatívnej histórie. „Vznikajú monografie, filmy, ktoré sa zamýšľajú nad tým, čo by bolo, keby… Čo by bolo, keby Hitler vyhral vojnu. A vzniklo o tom množstvo dokumentov aj kníh. Nikto tieto výstupy nespochybňuje. Pretože je to pohľad autonómnych tvorcov, čo by bolo, keby…

Tento film tiež ponúka istý alternatívny pohľad. A záleží na recipientovi, čo si z toho vyberie. Každá diskusia je dobrá. Každý príspevok, aj polemický, má svoju hodnotu, svoju úroveň. Ide iba o to, ako sa na to pozeráme a čo si chceme z toho príspevku pre seba vyhodnotiť. A toto na Slovensku vyhodnocovať nevieme,“ podotkol Cabadaj.

MARIÁN TKÁČ V RELÁCII TELEVÍZIE TA3 TÉMA DŇA OZNÁMIL, ŽE MATICA SA VIDEO “BEZ 14. MARCA“ NAPOKON ROZHODLA STIAHNUŤ.

Ako dôvod oznámil snahu upokojiť vášne po nenávistných reakciách, z ktorých niektoré mali hraničiť až s fyzickými vyhrážkami voči predstaviteľom Matice. Avšak podľa zdroja z Ministerstva kultúry SR, ktorý si želá zostať v anonymite, hlavným dôvodom stiahnutia videa má byť politický nátlak ministra kultúry Mareka Maďariča. Ten údajne vedenie Matice slovenskej informoval, že ak video v tejto podobe ponechajú zverejnené, vyvodí z toho pre najstaršiu inštitúciu Slovákov dôsledky v podobe zastavenia štátnych dotácií.

Matica slovenská je od štátu finančne závislá – bez jeho pomoci by jej činnosť skolabovala. Tento rok dostala z ministerstva kultúry účelovú dotáciu vo výške 1,494 milióna eur. Ministerstvo finančne podporilo aj matičné Slovenské národné noviny.

Na prezentované skutočnosti okolo údajnej reakcie ministra kultúry Mareka Maďariča na matičné video reagoval aj správca Matice slovenskej Maroš Smolec, ktorý tvrdí, že osobne o nijakom nátlaku voči Matici nevie.

„Mňa ako správcu ustanovizne nekontaktoval vo veci predmetného videa nijaký politik, aby sme ho stiahli – teda ani nikto z ministerstva kultúry, ani Úradu vlády, či inej štátnej alebo politickej inštitúcie. Bolo to naše vnútorné rozhodnutie,“ povedal Smolec pre portál napalete.sk.