Úvod Z DOMOVA Matovič avizoval ďalšie masívne celoplošné testovanie

Matovič avizoval ďalšie masívne celoplošné testovanie

Foto: archív

Šéf vládneho kabinetu Igor Matovič na tlačovej konferencii oznámil, že najneskôr od budúceho víkendu sa bude na Slovensku konať každotýždenné masívne plošné testovanie v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu. Prvý víkend sa testovanie uskutoční vo všetkých okresoch na Slovensku.

Testovanie sa má v okresoch opakovať dovtedy, kým incidencia neklesne pod hodnotu 0,5. Matovič tiež uviedol, že cieľom je pripraviť pretestovanie tak, aby bolo čo najplynulejšie a neopakovali sa chyby z jesenného celoslovenského testovania.

Samosprávy v najpostihnutejších regiónoch, ktoré sú schopné zorganizovať testovanie už najbližší víkend, vyzval, aby tak urobili. Absolvovanie testu a negatívny výsledok má byť zároveň podmienkou na uplatnenie výnimiek zo zákazu vychádzania vrátane cestovania za prácou či možnosti ísť do prírody.

Dodal, že ak by opatrenia zostali len pri súčasnom nastavení lockdownu, neznamenalo by to výraznejšiu zmenu v chorobnosti až do obdobia, kým sa ľudia nezaočkujú. Ďalej opakovane kritizoval postup ministerstva hospodárstva pri obstarávaní antigénových testov v predchádzajúcich týždňoch. Efekt nenakúpených antigénových testov môže vraj znamenať 4300 zbytočných obetí a ekonomické škody za miliardu eur.