Úvod Z DOMOVA Matovič avizoval od pondelka sprísňujúce opatrenia proti ochoreniu COVID-19

Matovič avizoval od pondelka sprísňujúce opatrenia proti ochoreniu COVID-19

Igor Matovič. (Foto: archív)

Predseda vláda SR Igor Matovič na tlačovom brífingu oznámil, že v pondelok zasadne konzílium epidemiológov, ktoré prijme sprísňujúce opatrenia v boji proti koronavírusu. Argumentoval faktom, že Slovensko zaznamenalo 53 pozitívnych testov na ochorenie COVID-19 za jeden deň.

„Jediná zbraň, ktorú v rukách máme, je zodpovednosť nás všetkých,“ vyhlásil premiér a dodal, že práve tá Slovensku pomohla vyhrať prvú vlnu. Pevne verí, že sa nám podarí zabrániť druhej vlne. Matovič ďalej informoval, že ministerstvo vnútra spustí akciu, na základe ktorej zráta počty ľudí, ktorí prekračujú hranice.

Ako dodal, na budúci týždeň zvolajú mimoriadne zasadnutie vlády. Jeho cieľom bude schválenie legislatívy, aby každý, kto bude prichádzať z krajiny hodnotenej ako nebezpečná, dostal SMS správu s informáciou o krokoch, ktoré má po návrate zo zahraničia podniknúť. „V prípade, že to neurobí, dostane pokutu. V súčasnosti je vo výške 1650 eur, bolo by vhodné zvážiť, či k tomuto číslu nepridáme jednu nulu,“ doplnil.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas rozdelil prípady na Slovensku na tri kategórie. V prvej ide o skupinu importovaných prípadov zo zahraničia. Ďalej ide o úzke, najmä rodinné kontakty už pozitívne testovaných osôb, táto skupina je najčastejšou. V tejto súvislosti odporúča hlavný hygienik zvážiť veľké rodinné oslavy, ktoré sú podľa jeho slov dosť rizikové.

Ďalšou kategóriou sú roztrúsené prípady, ktoré sa objavia, no tie sú podľa jeho slov pod epidemiologickým dohľadom. V súvislosti s plánovanými dovolenkami pripomenul, že „je dôležité, aby si občania uvedomili, že seba musia chrániť“.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí apeloval na nemocnice, aby pred operáciami pacientov testovali na koronavírus. Takisto upozornil, že nie je vhodná organizácia hromadných podujatí. „Situácia už nie je taká, aká bola pred otvorením hraníc,“ povedal Krajčí s tým, že ľudia by sa mali vystríhať zhromažďovať sa vo vyššom počte najmä na miestach, kde sa nevyžadujú rúška.