Úvod Z DOMOVA Matovič chce občanom rozdávať noviny s vládnou propagandou. Za štátne

Matovič chce občanom rozdávať noviny s vládnou propagandou. Za štátne

Igor Matovič. (Foto: archív)

V programovom vyhlásení vlády, ktoré schválil Matovičov kabinet, sa v kapitole “Otvorené a transparentné vládnutie” spomína vydávanie bezplatne distribuovaných novín pre všetkých občanov. Ich tvorba, tlač a doručovanie má byť financované zo štátneho rozpočtu.

„Základným princípom otvoreného vládnutia je transparentnosť a prehľadnosť fungovania verejnej správy. Ciele pre otvorené vládnutie sú transparentná, fungujúca a otvorená verejná správa na všetkých úrovniach.

Vláda SR zabezpečí pravidelné informovanie občanov SR prostredníctvom doručovania bezplatných informačných novín do domácností, ktoré budú obsahovať odpočet činnosti jednotlivých ministerstiev,“ píše sa v programovom vyhlásení.

Premiér Igor Matovič ešte pred vstupom do politiky založil vydavateľstvo Regionpress, ktoré vo všetkých regiónoch Slovenska vydáva inzertné noviny bezplatne distribuované do schránok občanov. Inzercia vnútri novín je spoplatená a tvorí zisk vydavateľstva. Návrh vydávať propagačné vládne noviny sa zrejme inšpiroval úspešným komerčným projektom Matoviča.

V kapitole o otvorenom a transparentom vládnutí sa hovorí aj o „funkčnom a efektívnom zákone“ o slobodnom prístupe k informáciám, ktorý chce vláda presadiť. V tomto bode sa odvolávajú na zásadu „všetko, čo nie je tajné, je verejné“. Spomína sa taktiež povinné zverejňovanie informácií o ľuďoch, ktorí budú chcieť zastávať verejnú funkciu.