Úvod Z DOMOVA Matovič po stretnutí s prezidentkou: Za ministra vnútra chcem Lipšica

Matovič po stretnutí s prezidentkou: Za ministra vnútra chcem Lipšica

Šéf OĽaNO Igor Matovič na stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci. (Foto: archív)

Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s víťazom volieb Igorom Matovičom a hovorila s ním o možnom zložení koalície. Zatiaľ ho však zostavením vlády nepoverila. Predtým sa chce stretnúť s lídrami hnutia Sme rodina a strán SaS a Za ľudí. Ak sa potvrdí, že chcú vstúpiť do koalície, poverí zostavením novej vlády lídra OĽaNO Igora Matoviča. Hlava štátu to oznámila na ich spoločnom brífingu po stretnutí v Prezidentskom paláci.

„Je to naozaj veľká dôvera, ktorá sa dostala tomuto hnutiu a ďalším stranám a primerane k tomu aj veľká zodpovednosť,“ povedala prezidentka po stretnutí s Matovičom. Dodala, že z ich spoločného rozhovoru vyplýva, že si túto zodpovednosť Matovič uvedomuje.

Hlava štátu plánuje podľa vlastných slov v utorok (3. 3.) pozvať na stretnutie ďalších lídrov, ktorí by sa mohli podieľať na prípadnej budúcej vláde s OĽaNO. „Chcem rešpektovať a musím rešpektovať tempo a možnosti príslušníkov potenciálnych koaličných strán,“ podotkla. Doplnila, že verí, že sa časovo rozprávajú o dňoch a nie týždňoch.

„Prezidentka ma informovala o tom, aký je postup. Absolvoval som stretnutie s Richardom Sulíkom a Borisom Kollárom, zajtra ma čaká stretnutie s Andrejom Kiskom. Líder OĽaNO sa má tiež podľa svojich slov stretnúť s expremiérkou Ivetou Radičovou. Myslím si, že postup, ktorý zvolila prezidentka, je správny,“ skonštatoval Matovič.

To, že sa ešte pred rozhodnutím poveriť niekoho zostavením vlády stretne aj s ostatnými lídrami, ocenil. Líder OĽaNO v súvislosti so zostavovaním vlády zdôraznil, že nechce nič urýchľovať. Zároveň však dodal, že chce, aby to bolo čím skôr. Konkrétny termín zatiaľ podľa vlastných slov nemá.

Prezidentka reagovala aj na snahu Matoviča získať ústavnú väčšinu pre prípadnú koalíciu v pléne parlamentu. “Ak má táto vláda ambíciu robiť ústavné zmeny, tak čím širšia legitimita v parlamente, tým lepšie, lebo iba vtedy dokáže tie ústavné zmeny vykonať,“ povedala.

„Mojím cieľom je Slovensko zásadne zmeniť, na to potrebujeme ústavnú väčšinu, preto, samozrejme, počítam so stranou Za ľudí a Andrejom Kiskom,“ vyhlásil Matovič, pričom potvrdil svoju ambíciu byť premiérom. „Myslím si, že po takej objednávke, že 500.000 krúžkov, by bolo nazaj zbabelé utiecť z bojiska. (…) Ja urobím všetko preto, aby som naplnil verejnú objednávku,“ odpovedal na otázky novinárov.

Matovič chce podľa svojich slov urobiť hrubú čiaru medzi politiku a odbornosť, nechce, aby sa na úradoch vymenili tisíce ľudí, „lebo to patrí nám“. Čestným ľuďom na úradoch chcú dať podľa neho pocítiť, že si ich vážia. V poslaneckom klube OĽaNO sú podľa Matoviča ľudia, ktorí majú integritu, o jeho stabilitu sa neobáva.

„Keď raz naši poslanci budú hlasovať za programové vyhlásenie vlády, a následne sa budú predkladať zákony, ktoré ho budú napĺňať, tak logicky, keď máte vnútornú integritu, čo naši zvolení poslanci majú, budú podporovať vládu,“ uviedol.

Daniel Lipšic. (Foto: archív)

Advokáta a exministra vnútra Daniela Lipšica považuje Matovič za kvalitného človeka, je preto v hre, že by obsadil funkciu ministra vnútra, ktoré si nárokuje OĽaNO ako svoj rezort v budúcej vláde. Šéf OĽaNO to potvrdil na brífingu po stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Dnes je v hre úplne všetko,“ reagoval Matovič na otázku novinárov, či by mohol byť Lipšic vo vláde. „Bol veľkou posilou v čase Radičovej vlády, takže teoreticky áno,“ odpovedal.

Lipšic odišiel z politiky potom, ako usmrtil chodca pri dopravnej nehode. Súd ho uznal vinným, dostal však iba podmienečný trest, čo verejnosť pobúrilo. Sám totiž ako minister vútra presadzoval, aby sa v podobných prípadoch postupovalo tvrdo a podmienečné tresty sa neudeľovali.