Úvod Z DOMOVA Matovič sa pochválil, ako v Bruseli ušetril takmer dve miliardy zo štátneho...

Matovič sa pochválil, ako v Bruseli ušetril takmer dve miliardy zo štátneho rozpočtu

Foto: archív

Slovensko bude mať zo zdrojov Európskej únie v najbližších siedmich rokoch k dispozícii 34,1 mld. eur. Po návrate z bruselského samitu EÚ to a mediálnom brífingu povedal predseda vlády SR Igor Matovič. Lídri únie dosiahli dohodu o rozpočte a fonde obnovy po koronakríze v celkovej sume 1,82 bilióna eur.

Podľa premiéra sa na základe slovenskej iniciatívy podarilo vyrokovať, že spolufinancovanie bude rovnako ako v predošlom období vo výške 15 percent a nie 25 percent, ako sa navrhovalo. „Tým sme Slovenskej republike ušetrili zo štátneho rozpočtu vac ako 1,9 miliardy eur, ktoré by sme museli použiť na spolufinancovanie,“ povedal Matovič.

Predseda vlády zároveň konštatoval, že z rozpočtu na roky 2014 – 2020 máme nevyčerpaných 8 miliád eur a pre nasledujúcich sedem rokov máme v rámci rozpočtu EÚ k dispozícii 18,6 miliardy. eur, pričom v rokoch 2021 až 2023 môžeme čerpať ďalšie európske fondy v sume 7,5 miliardy eur.

Navyše, Slovenská republika má možnosť čerpať pôžičky do sumy 6,8 miliardy eur s extrémne nízkou úrokovou sadzbou. Tieto úvery môžeme začať splácať o sedem rokov a na ich uhradenie budeme mať čas do roku 2058.

Slovensko tak ročne bude môcť celkovo použiť finančné prostriedky z EÚ na úrovni zhruba siedmich percent nášho hrubého domáceho produktu. Podľa Matoviča by mali smerovať na reformy a investície.

Samit označil Matovič za najdôležitejší od začiatku nášho členstva v únii. Podľa premiéra bol náročný a na jeho začiatku mal pocit, že sa skončí bez dohody. Pôvodne sa navrhovalo, aby fond obnovy po koronakríze tvorili granty v sume 500 miliárd eur a úvery vo výške 250 miliárd. eur.

Celková hodnota fondu sa podľa konečnej dohody z Bruselu zachovala na úrovni 750 miliárd eur, ale fond bude zložený z grantov v objeme 390 miliárd eur a úverov v sume 360 mld. eur.