Úvod Politika Mayová: Ďalšie referendum o brexite neprichádza do úvahy

Mayová: Ďalšie referendum o brexite neprichádza do úvahy

Foto: archív

Briti sa rozhodli pre brexit, a tak k nemu príde. Nijaké ďalšie hlasovanie za nijakých okolností nebude. Vyhlásil to hovorca britskej premiérky Theresy Mayovej. Nové hlasovanie navrhla niekdajšia členka kabinetu Justine Greeningová, podľa ktorej je vládny plán síce poctivý pokus o kompromis, ale nikomu nevyhovuje.

Londýn nedávno zverejnil podrobnosti plánu na odchod z Európskej únie, ten je však pre zástancov takzvaného tvrdého brexitu neprijateľný. Odstúpilo preň celkovo deväť vládnych úradníkov z radov konzervatívcov. Greeningová, ktorá do januára riadila rezort školstva, označila dokument o brexite za najhorší pre obe strany.

„Pravda je, že parlament je zablokovaný. Nech bude na stole akýkoľvek návrh, vždy ho nejakí poslanci odmietnu. Británia však potrebuje nájsť cestu vpred,“ tvrdí Greeningová. Podľa nej existujú tri možnosti: plán Mayovej, zostať v EÚ alebo z únie odísť bez dohody. Ľudia by vraj mali mať možnosť vybrať si, aby sa dospelo ku konsenzu. Podobný názor majú aj ďalší členovia Konzervatívnej strany.

Britský parlament má na programe aj rokovania o stratégii brexitu. Theresa Mayová sľubuje, že na ďalšie kompromisy už pristupovať nebude a Londýn bude s Bruselom o dohode tvrdo rokovať. „Náš plán nie je dlhý zoznam želaní, z ktorého si môžu vyjednávači vyberať. Je to komplexný plán skladajúci sa z množstva bodov a o nich nemožno diskutovať,“ vyhlásila britská premiérka.

Foto: archív