Úvod Politika Mečiar: Od 4. storočia som pre Slovensko urobil najviac

Mečiar: Od 4. storočia som pre Slovensko urobil najviac

Vladimír Mečiar. (Foto: archív)

Bývalý trojnásobný slovenský premiér Vladimír Mečiar poskytol MF Dnes rozhovor, v ktorom komentoval rozdelenie Československa, svoje premiérske obdobie, ale aj súčasné problémy Európy.

„Pozrite sa, som Slovák, ktorý toho od 4. storočia pre Slovensko urobil najviac. Ale mňa uznanie nezaujíma. Je dôležité, aby si vnúčatá vážili dedov, ostatní nech si myslia, čo chcú. Jedno sa nezmení: Za Mečiara sme išli najrýchlejším tempom a mali republiku v najlepšom stave zo všetkých stredoeurópskych štátov,“ povedal českým novinárom dnes 74-ročný expremiér.

„Nevzťahujem to teraz na seba, ale Slováci si nevedia vážiť osobnosti svojich dejín. Keď sa po revolúcii a rozdelení republík robili reformy, ľudia reagovali rôzne. V Česku ste za tým, kto tie reformy robí, išli, zapojili ste sa a nechali ste, aby vás ťahal niekto, kto to vie. Na Slovensku ťaháte, ale ste rušivý element, ľuďom sa zmeny nepáčia. Takže pre žijúcich nebudem nikdy dobrý, ale pre ďalšie generácie áno,“ dodal Mečiar.

Hoci sa na dôchodku zaoberá okrem iného chovom oviec a pestovaním sliviek, politické dianie u nás aj v Česku stále sleduje. Pozitívne sa vyjadril napríklad o politike súčasného českého prezidenta Miloša Zemana. „Teraz sa kryštalizujú vzťahy Česka k Európskej únii. Sledujem, ako prezident Zeman otvára trhy, ktoré Havel uzavrel, teda Rusko a Čínu. Na východe sú peniaze a odbyt, obrie investície a záujem o Európu. Nemôžete ich ignorovať a byť tak napríklad servilní k USA. Veď aj Američania tam obchodujú,“ zdôraznil Mečiar.

Foto: Milan David
Foto: Milan David

Za veľký problém pre Slovensko by považoval vojnu alebo pandémiu, ale nie migračnú krízu. „V 90. rokoch utekali ľudia pred vojnou z Juhoslávie, takže nič nového. Na Slovensku žije 13 národností, Slováci sú v zahraničí. Treba sa s tým vyrovnať,“ povedal.

O úspešné a pokojné rozdelenie Československa sa podľa Mečiara zaslúžili najmä dvaja ľudia – okrem neho vtedajší český premiér Václav Klaus. „Je pravda, že to boli veľmi zložité rokovania. A tiež zdĺhavé. Pôvodne sme chceli federáciu udržať, ale zistili sme, že to nebude možné, veľa ľudí a politikov bolo vtedy proti. Hovorilo sa, že bude občianska vojna ako v Juhoslávii, že česká koruna bude 30 slovenských, to všetko prispelo k rozpadu republiky,“ spomína Mečiar.

„Václav Klaus mi vtedy povedal, že môže republiku pokojne rozdeliť, že má na to oporu v zákone a nemusí sa nikoho pýtať. A povedal tiež, že ak by to bol na Slovensku problém, nech si pokojne vyhlásime referendum,“ dodal Mečiar.

Ak by však Slovensko jednostranne vyhlásilo referendum, stalo by sa oficiálne štátom, ktorý sa rozhodol odtrhnúť. V takom prípade by hrozilo, že celý federálny majetok zostane Českej republike. Preto bola nakoniec republika rozdelená na základe vôle oboch strán. Mečiar v tejto súvislosti pripomenul, že dnes sú vzťahy Slovenska a Česka na takej úrovni, že môžu byť vzorom pre celú Európsku úniu.