Úvod Spoločnosť Mexiko zasiahlo katastrofálne zemetrasenie

Mexiko zasiahlo katastrofálne zemetrasenie

Foto: archív

Na najmenej 226 sa zvýšil počet obetí zemetrasenia, ktorézasiahlo strednú časť Mexika. Oznámil to šéf mexickej civilnej ochrany Luis Felipe Puente. Len v hlavnom meste prišlo o život najmenej 117 ľudí, ďalších 55 obetí hlásili v štáte Morelos, 39 v štáte Puebla, 12 v štáte Mexiko a tri v štáte Guerrero.

Ako informovala spravodajská stanica BBC, mexickú metropolu a okolité federálne štáty zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 7,1. V hlavnom meste sa zrútili desiatky budov. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto oznámil, že sa tam zrútila aj budova školy, pričom zahynulo vyše 20 detí a 30 je nezvestných.

Podľa BBC len v metropole zostali bez elektriny dva milióny ľudí. Nefunguje ani telefonické spojenie. Úrady varovali, aby ľudia nefajčili na uliciach, keďže môžu byť narušené plynové potrubia.

Podľa americkej geologickej služby USGS prišlo k otrasom v utorok o 13:14 h miestneho času, pričom epicentrum sa nachádzalo neďaleko mesta Raboso v štáte Puebla, približne 123 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Mexiko. Hypocentrum bolo v hĺbke takmer 53 kilometrov.

Zemetrasenie nastalo necelé dva týždne po predchádzajúcich otrasoch s magnitúdou 8,1, ktoré si na juhu Mexika vyžiadali 90 mŕtvych. K tragédii prišlo v deň, keď si Mexičania pripomínali 32. výročie ničivého zemetrasenia z roku 1985, pri ktorom zahynulo viac ako 10 000 ľudí a veľká časť hlavného mesta bola zničená. V krajine sa v utorok dokonca konalo cvičenie pre prípad evakuácie v dôsledku zemetrasenia.