Úvod Auto - moto MHD bude zadarmo: začína sa Európsky týždeň mobility

MHD bude zadarmo: začína sa Európsky týždeň mobility

Foto: archív

Takmer 50 samospráv sa zaregistrovalo do celoeurópskej kampane zameranej na podporu myšlienky udržateľnej mobility a počas tohtoročného Európskeho týždňa mobility (ETM), ktorý sa začína dnes, pripravili pre obyvateľov množstvo aktivít podporujúcich tému ETM 2017 „Čistá, zdieľaná a inteligentná mobilita“.

Tá propaguje riešenia zdieľanej mobility a zdôrazňuje výhody čistejších spôsobov dopravy. TASR o tom informovala Iveta Kureková, manažérka pre komunikáciu Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) v Banskej Bystrici.

„V Bratislave budú môcť od 16. do 22. septembra cestovať držitelia platných vodičských preukazov v MHD bezplatne s výnimkou nočných liniek, kde platí štandardná tarifa. Vodičským preukazom sa cestujúci preukážu pri prípadnej kontrole revízormi. Bratislavský magistrát participuje aj na organizovaní a zabezpečení podujatia Cyklojazdy bratislavskými ulicami v spolupráci s občianskym združením Cyklokoalícia Bratislava. K čistejšiemu hlavnému mestu má prispieť i trvalé opatrenie, ktorého súčasťou je zabezpečenie vozidiel s ekologickým pohonom pre mestskú políciu,“ priblížila Kureková.

Podľa nej v Trnave už aktivity venované ETM odštartovali Cyklojazdou na historických bicykloch. Trnavčania a návštevníci mesta sa tiež môžu tešiť na 2. ročník Trnavského dobrého maratónu na podporu ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím či na oddychový program na Štefánikovej ulici počas Dňa bez áut 22. septembra.

„V Banskej Bystrici v rámci ETM odprezentujú súťaž Na bicykli do obchodu 2017, do ktorej sa môžu zapojiť obchodníci, predajcovia, ale i zákazníci. Prostredníctvom ďalšej súťaže odmenia v meste pod Urpínom cestujúcich, ktorí budú jazdiť MHD od dnešného dňa až do 16. decembra. Na Deň bez áut pripravujú vzdelávacie podujatie pre žiakov a študentov,“ dodala Kureková.

Viac informácií o kampani, zaregistrovaných samosprávach, plánovaných aktivitách počas ETM 2017 a realizovaných trvalých opatreniach či národnej súťaži ponúka webstránka www.eurotm.sk.