Úvod Politika Michelko: Českí voliči nedali prednosť sofistikovanejšej verzii Kisku

Michelko: Českí voliči nedali prednosť sofistikovanejšej verzii Kisku

Foto: archív

V rozhodujúcom druhom kole českých prezidentských volieb s volebnou účasťou 66,6 percenta doterajší český prezident Miloš Zeman porazil svojho protikandidáta Jiřího Drahoša so ziskom 51,38 percenta hlasov oprávnených voličov. Drahošovi odovzdalo svoj hlas 48,61 percenta voličov. V desiatich krajoch vyhral Zeman, v štyroch krajoch Drahoš.

Neúspešný vyzývateľ už verejne zagratuloval víťazovi volieb a poďakoval všetkým občanom za účasť a všetkým svojim stúpencom za podporu. „Toto, milí moji, je moje posledné politické víťazstvo. Za ním už nebude nijaká politická porážka. Ako dobre viete, prezident má vymedzené len dve funkčné obdobia, a ja rozhodne nemienim iniciovať zmenu ústavy,“ povedal Zeman na tlačovej konferencii po vyhlásení predbežných výsledkov volieb.

“Základnou ingredienciou Zemanovho úspechu bolo, že v druhom kole dokázal zmobilizovať svojich voličov, čo dokazuje vyššia účasť oproti prvému kolu. Mobilizovali sa síce obidve strany, ale potenciál Zemana sa ukázal podstatne vyšší, než sa zdalo v prvom kole. To znamená, že tradičných a protestných českých voličov, a možno aj sociálne slabších, je viac, a čo je najpodstatnejšie, napokon aj prišli k voľbám,” komentoval pre portál napalete.sk Zemanovo víťazstvo slovenský politológ Roman Michelko.

Podľa neho je síce česká spoločnosť silne politicky polarizovaná, ale predpoklad väčšiny analytikov a politológov, že nastane situácia “Všetci proti Zemanovi”, ako to bolo v slovenskom prezidentskom súboji Kiska kontra Fico, sa nenaplnil.

Reprofoto: Michaela Kolimárová

“Mnohých voličov Zeman presvedčil aj v televíznych debatách, v prvej na TV Prima jednoznačne vyhral, pri druhej na ČT bolo skóre viac-menej vyrovnané. Drahoš sa ukázal ako veľmi instantný politik, ktorý hovorí naučené frázy a navyše mal v debatách aj niekoľko slovných prešľapov, ktoré mu nepomohli. Samozrejme, Drahošova prehra je ranou pre pravicové opozičné strany a tzv. pražskú kaviareň. Tie majú svoje zázemie najmä v hlavnom meste, ktoré je voličsky v rámci Česka úplne špecifické,” pokračoval Michelko.

Ako dodal, mnohým ľuďom imponuje, že Zeman sa roky prezentuje ako autentický politik, na rozdiel od Drahoša, ktorý je zjavne v zajatí svojich poradcov a na množstvo vecí nemá vlastné názory. “Drahoš je taká sofistikovanejšia verzia Kisku,” myslí si politológ.

“Veľmi nerád konštatujem, že väčšina českých voličov je rozumnejšia, má viac sedliackeho rozumu a nepodľahla mediálnej hystérii ako slovenskí voliči pred štyrmi rokmi. Človek na takomto vysokom poste má mať bohaté politické skúsenosti a vlastné názory. Ak sa prezidentom stane namiesto toho marketingový produkt, ktorý je hračkou v rukách svojich poradcov, dopadne to tak, ako na Slovensku. V Česku sa tomu tentoraz vyhli,” uzavrel Michelko.