Úvod Spoločnosť Migranti priniesli do Európy fenomén detských neviest

Migranti priniesli do Európy fenomén detských neviest

Foto: archív

Problematika detských neviest už dlhšie rezonuje vo všetkých európskych štátoch, ktoré prijali množstvo migrantov z islamských krajín. Kým v našej spoločnosti je niečo také nepredstaviteľné, moslimská komunita považuje manželstvo s osobou mladšou ako 16 rokov za úplne normálne. Výnimočné nie sú dokonca ani desaťročné nevesty. S migračnou vlnou sa tento fenomén dostáva aj do Európy.

Nemecko prejavilo snahu riešiť problém nedospelých neviest a vyvíja logickú snahu zakázať či anulovať takéto sobáše. Sú totiž v rozpore s jeho právnym systémom. Nie všetci členovia vlády však túto snahu podporujú. Nemecká ministerka pre integráciu menšín Aydan Özoguzová je zásadne proti.

Politička s tureckými koreňmi má nezvyčajné pochopenie pre tieto praktiky, ktoré sú v Európe absolútne neprijateľné: „Celoplošný zákaz sobášov medzi nedospelými osobami je možno myslený dobre, ale v individuálnych prípadoch môže viesť k spoločenskému vylúčeniu žien.“

Foto: archív
Foto: archív

Nemecké úrady evidujú takmer 1 500 párov z Iraku, Afganistanu či Sýrie, kde je jeden z manželov mladší ako 16 rokov, a približne 500 prípadov, keď má jeden z nich menej ako 15 či dokonca 14 rokov. Nemecké zákonodarstvo pritom pripúšťa manželstvo nedospelých osôb, ale len v mimoriadnych prípadoch a pri udelení súdnej výnimky.

V roku 2015 dostalo takého povolenie od súdu 90 nemeckých párov. Teraz sú však v krajine stovky neviest mladších ako 14 rokov. A ministerka Özoguzová navrhuje, aby boli také sobáše uznané za právoplatné. Ak by jej návrh prešiel, znamenalo by to uplatňovanie dvojakých zákonov.

Tie prísnejšie by platili pre Nemcov, tie miernejšie a tolerantnejšie zase pre islamských prisťahovalcov. Nemeckého občana by tak po styku so štrnásťročným dievčaťom odsúdili ako pedofila na nepodmienečný trest odňatia slobody, ale muž z Iraku, Afganistanu alebo Sýrie by si s požehnaním úradov odviedol na manželské lôžko hoci aj desaťročné dieťa.