Úvod GEO Mladý vedec chce vyčistiť oceány od plastov

Mladý vedec chce vyčistiť oceány od plastov

Vizualizácia: archív

Devätnásťročný holandský študent chce vyčistiť svetový oceán od kopiaceho sa plastového odpadu. Budúci inžinier Boyan Slat skonštruoval prístroj, ktorý vraj dokáže odstrániť z morských vôd až dvadsať miliárd ton plastov.

Prístroj s názvom Ocean cleanup tvorí systém vodných procesorov uložených na morskom dne a spojených s plošinou plávajúcou na vodnej hladine. Voda prúdiaca medzi týmito dvoma časťami by mala vyrábať energiu. V snahe vyhnúť sa emisiám totiž vynálezca naprojektoval mechanizmus tak, aby získaval energiu len z vody a slnečného žiarenia. Fungovať by mal podľa neho aj v tom najnepriaznivejšom počasí.

Vizualizácia: archív
Vizualizácia: archív

K plošine budú pripojené obrovské ramená, zachytávajúce odpad. Prístroj by mal pritom zberať plast bez ohrozenia morských živočíchov a planktónu. Mladý vedec tvrdí, že jeho vynález by mohol oceány vyčistiť v priebehu piatich rokov.

Z masy plastov sa najmä v Tichom oceáne vytvára celý kontinent. Hoci v krátkom časovom horizonte môžu k riešeniu nepriaznivej situácie prispieť rýchlo sa rozvíjajúce technológie, najlepším prostriedkom na záchranu svetového oceánu je prestať používať jednorazové plastové obaly a zodpovednejšie sa správať k likvidácii odpadu.

Vizualizácia: archív
Vizualizácia: archív