Úvod Politika Mogheriniová: Politický islam je budúcnosť Európy

Mogheriniová: Politický islam je budúcnosť Európy

Foto: archív

Šéfka zahraničných vecí a bezpečnostnej politiky EÚ Federica Mogheriniová na obavy Európanov zo zvyšujúcej sa hrozby útokov extrémistov z ISIS na starom kontinente reaguje tvrdením, že „politický islam“ je pevná súčasť európskej budúcnosti. Aj napriek brutálnym teroristickým činom odmieta predstavu o konflikte kultúr a odsudzuje kritikov masovej migrácie.

„Islam patrí do Európy. Má svoje miesto v európskej histórii, v našej kultúre, v našom stravovaní a – v tom, na čom záleží najviac – v európskej súčasnosti aj budúcnosti,“ tvrdí Mogheriniová. „Náboženstvo hrá svoju rolu v politike, nie vždy dobrú, ale ani nie vždy zlú. Malo by byť súčasťou tohto procesu.“

Keď Mogheriniová ako súčasť budúcnosti Európy presadzuje politický islam, porušuje tým samotnú formuláciu západnej demokracie, ktorá ako základný princíp predpokladá oddelenie cirkvi od štátu. Okrem toho politický islam smeruje k zákonu šaría, teda právnemu systému odvodenému od islamského učenia.

Foto: archív
Foto: archív

Šéfka zahraničných vecí únie tak zároveň presadzuje zavedenie systému, predstavujúceho tie najrepresívnejšie pravidlá s podmanením žien a povolením mimosúdnej vraždy, ako je ukameňovanie či stínanie hláv. Oboje sa praktizuje napríklad v Saudskej Arábii, ktorú možno označiť za ideálny príklad politického islamu.

Vyjadrenia Mogheriniovej len potvrdzujú to, že sa politické elity zdráhajú priznať hrozbu, ktorú predstavuje ISIS, alebo skutočnosť, že teroristické skupiny sú pre islamizmus charakteristické. A to najmä zo strachu, že by to mohlo byť politicky nekorektné.