Úvod Ekonomika Morawiecki: Nord Stream 2 je hybridná zbraň Moskvy

Morawiecki: Nord Stream 2 je hybridná zbraň Moskvy

Mateusz Morawiecki. (Foto: archív)

Plynovod Nord Stream 2 je nová hybridná zbraň Ruska, ohrozujúca energetickú bezpečnosť a solidaritu v Európe. Na jarnom zasadnutí Parlamentného zhromaždenia NATO vo Varšave to vyhlásil poľský premiér Mateusz Morawiecki. Tvrdí, že Moskva chce plynovodom podkopať Severoatlantickú alianciu aj Európsku úniu a označil ho za „jed pre európsku bezpečnosť“.

Plynovod Nord Stream dopravuje po dne Baltického mora ruský zemný plyn do Nemecka. Projekt Nord Stream 2 spočíva v jeho rozšírení, čo neschvaľuje Poľsko, niektoré ďalšie európske krajiny a Spojené štáty. Obávajú sa, že by Moskva mohla získať väčší vplyv v západnej Európe. Donald Trump minulý rok v auguste podpísal zákon, umožňujúci vláde zaviesť sankcie proti firmám, spolupracujúcim na budovaní ruských plynovodov.

Odporcovia projektu Nord Stream 2 argumentujú aj tým, že plyn bude prúdiť do Nemecka mimo ukrajinského územia a poplatky za tranzit sú pritom pre Kyjev dôležitým zdrojom príjmov. Morawiecki okrem toho vyhlásil, že keď bude Ukrajina vylúčená z prepravy ruského plynu do Európy, Moskve nebude nič brániť v tom, aby „ešte viac destabilizovala situáciu v krajine“.

Naopak, budovanie plynovodu podporuje nemecká vláda. Počas nedávnej návštevy kancelárky Angely Merkelovej v Soči Vladimir Putin prisľúbil, že aspoň časť ruských dodávok bude do Európy stále smerovať cez Ukrajinu. Tento projekt totiž Rusko vôbec nevníma ako politický, ale len ako čisto ekonomický projekt a tranzit cez ukrajinské územie je preň stále výhodný.

Foto: archív