Úvod Zaujímavé Na Slovensku sa vyrába špeciálny zvon pre pápeža

Na Slovensku sa vyrába špeciálny zvon pre pápeža

Foto: qap.cz

Zvony sú dôležitým symbolom Veľkej noci. Traduje sa, že každý rok počas veľkonočných osláv „odlietajú“ do Ríma. V nadväznosti na túto veľkonočnú legendu vyrába v týchto dňoch jedna z najznámejších slovenských zvonárskych rodín jedinečný zvon, ktorý v apríli poputuje do Vatikánu.

Tento špeciálny dar je určený pápežovi Františkovi. Desaťkilogramový zvon vzniká v malej zvonárskej dielni Trvalcovcov. V Žarnovici si táto rodina udržiava zvonárske remeslo už dve generácie.

„Celý proces výroby zvona trvá zvyčajne niekoľko mesiacov. Najprv treba vytvoriť podrobný nákres a formu. Tá sa potom zdobí, čo je asi najzaujímavejšia časť celého výrobného postupu. Na výzdobe formy na pápežský zvon pracujeme práve teraz. Na jeho tele sa objaví napríklad Bazilika svätého Petra,“ vraví Michal Trvalec, ktorý vyrobí ročne asi 15 zvonov.

K jeho najcennejším výtvorom patrí naživo odliaty zvon v Košiciach, zvon, ktorý putoval do Kanady, alebo originálna zvonkohra. Onedlho ich doplní aj výnimočný dar pre pápeža Františka. Súčasťou „receptúry“ výroby zvona je prekvapujúco aj pivo. „Používame ho na lepšiu priľnavosť a pevnosť materiálu.

Foto: qap.cz
Foto: qap.cz

Najlepšie skúsenosti máme s plzenským ležiakom.Obsahuje totiž látky, prispievajúce k sceleniu, a presne to forma potrebuje, pretože sa potom vypaľuje pri teplote až 700 stupňov,“ vysvetľuje Michal Trvalec, starší zo zvonárskeho rodu.

Túto zaujímavú radu získali v plzenskom pivovare, a tak ho požiadali o pomoc pri výrobe netradičného daru pre pápeža. Občania Plzne a zástupcovia pivovaru totiž pravidelne posielajú do Vatikánu pri príležitosti Veľkej noci požehnanú várku plzenského ležiaka, ktorý si svoju cestu do Ríma našiel pred 112 rokmi. Vtedajšiemu pápežovi Levovi XIII. ho totiž lekári odporučili ako liek.

Tridsaťcentimetrový zvon sa tak stane súčasťou tradičnej veľkonočnej zásielky Pilsner Urquell, ktorá poputuje začiatkom apríla do srdca Ríma. Zvon s originálnou pečaťou zároveň pripomenie tohtoročné dôležité 175. výročie plzenského piva.

Foto: qap.cz
Foto: qap.cz