Úvod Z DOMOVA Naď: Putin výrazne posilnil NATO

Naď: Putin výrazne posilnil NATO

Jaroslav Naď. (Foto: Facebook Jaroslava Naďa)

Minister obrany SR Jaroslav Naď vyhlásil, že keď reálne príde k vstupu Švédska a Fínska do NATO, bude to veľký deň pre silnejšiu obranu a bezpečnosť Európy. „Mimoriadne ma teší prejavený záujem Švédska a Fínska stať sa súčasťou NATO. Keď sa tak reálne stane, bude to veľký deň pre silnejšiu obranu a bezpečnosť Európy.

Treba uznať Putinovi, že jedna vec sa mu naozaj podarila, výrazne posilnil NATO,“ napísal minister obrany na sociálnej sieti. Šéfka parlamentného výboru pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková dodala, že ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi sa podaril presný opak toho, čo chcel vojenským útokom docieliť.

„Nerozdelil nás, spája nás do ešte stabilnejšieho a väčšieho celku. Teším sa, že aliancia sa môže potenciálne rozšíriť o silného partnera, Fínov,“ povedala novinárom. Snahy Fínska a Švédska o vstup do NATO sú podľa člena parlamentného zahraničného výboru Andreja Stančíka dobrou správou pre celý svet.

„Bolo by to posilnenie našej aliancie a myslím si, že Slovensko by ako členská krajina mala ich vstup podporiť,“ povedal. Verí, že podporu ich vstupu vyjadria aj ostatné členské krajiny NATO. „Putinov ťah považujem za geniálny. Podarilo sa mu presvedčiť dve neutrálne krajiny, aby sa pridali do vojenskej obrannej aliancie,“ dodal Stančík.

„Ničím nevyprovokovaný a neodôvodnený útok Ruska na Ukrajine tak vystrašil Fínsko, že krajina prejavila záujem o vstup do aliancie – a čoskoro sa možno pridá i Švédsko,“ povedal člen zahraničného výboru Tomáš Valášek. Myslí si, že lepšie by bolo, keby Rusko a zvyšok Európy vedeli spolunažívať pokojne.

„Až do útoku Ruska na Ukrajinu platilo v aliancii pravidlo, že každé rozšírenie musí byť sprevádzané prehĺbením vzťahov s Moskvou,“ uviedol na sociálnej sieti. Neteší ho, že NATO je v otvorenom diplomatickom a ekonomickom konflikte s Ruskom.

„Našou jedinou správnou reakciou je brániť pravidlá hry v Európe, brániť obete nevyprovokovanej agresie a podporiť všetky krajiny ako Fínsko a Švédsko, ktoré sa usilujú o to isté,“ doplnil.

Fínsky prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová voficiálne oznámili, že podporujú vstup svojej krajiny do NATO. To znamená, že Fínsko s určitosťou požiada o vstup do NATO, i keď si to bude vyžadovať ešte niektoré konkrétne kroky. Švédsko má svoje rozhodnutie o prípadnom vstupe do aliancie oznámiť v najbližších dňoch.