Francúzsko-nemecká pohraničná oblasť v okolí „euromesta“ Štrasburg a rieky Rýn ponúka návštevníkom nielen množstvo historických pamiatok, ale aj niekoľko unikátnych centier, ponúkajúcich relax i adrenalín, aký hocikde nezažijete. Jedným z nich je najväčší zábavný tematický park na našom kontinente a najväčší celosezónny na svete – Europa Park, ležiaci na okraji nemeckého mestečka Rust.

Továreň na zábavu
Za svoj zrod vďačí strojárskej rodinnej firme Mackovcov, ktorá už vyše dvesto rokov podniká v zábavnom priemysle. Kedysi boli jej zákazníkmi najmä majitelia cirkusov, neskôr sa rodina rozhodla plniť si vlastné podnikateľské sny.

Europa Park založili Mackovci v roku 1975 a odvtedy postupne mení svoju tvár – každoročne v ňom pribúdajú nové atrakcie. Nádherným prostredím a vyše stovkou atrakcií bývajú unesené rovnako deti i dospelí. Táto továreň na zábavu, zaberajúca plochu takmer 700-tisíc štvorcových metrov, je najväčším zamestnávateľom v najbližšom okolí: prácu tu našli tri tisícky ľudí.

 AKTUÁLNE PREJDE ROČNE BRÁNAMI ZÁBAVNÉHO AREÁLU VYŠE 4,5 MILIÓNA ĽUDÍ A TENTO POČET STÁLE RASTIE.

Europa Park je tematicky rozčlenený na dvanásť európskych štátov a dve samostatné sekcie Detský svet a Dobrodružná krajina. Každá časť je architektonicky, výzdobou a programovou náplňou prispôsobená krajine, ktorú reprezentuje. Stravovanie zabezpečuje tridsať rôznych reštaurácií, bufetov a stánkov s gastronomickými špecialitami prezentovaných štátov.

Atrakcie od výmyslu sveta
V tamojšom Rusku nechýba vesmírna stanica Mir či drevené vidiecke chalúpky. Zo všetkých strán počuť tradičné ruské melódie, nechýbajú diorámy národných bájí. Anglicku zasa dominuje futbalová tematika, v ktorej okrem obchodu pre fanúšikov nájdete aj autodrom simulujúci klasický futbal s obrovskou loptou.

V útulnom Švajčiarsku sa môžete odreagovať na typickej bobovej dráhe, v Rakúsku sa vybláznite jazdou v kanoe, v Nórsku si vyskúšate splav na “pneumatikách” po divokej vode. Samozrejme, nechýba ani domovské Nemecko, Francúzsko, Grécko, Španielsko, či škandinávske krajiny.

V každej z nich majú domov atrakcie od výmyslu sveta. Súčasťou areálu sú štyri štýlové štvorhviezdičkové hotely. Azda najkrajší je Colosseo, postavený a zariadený v starorímskom štýle i s kópiou časti legendárneho Kolosea.

2a
Foto: archív

MEDZI BUDOVAMI A KULISAMI HRMIA HORSKÉ DRÁHY S CESTUJÚCIMI.

Tí kričia a pištia najmä pri prudkých zjazdoch a zákrutách, rútiac sa nad zemou, pod zemou, po vode a neraz aj dolu hlavou. Zvláštna zmes úzkosti i nadšenia sa zmocní asi každého, kto sleduje 73 metrov vysokú, skrútenú a zvlnenú húsenkovú dráhu Silver Star (najväčšia v Európe), po ktorej sa strmhlav rútia odvážlivci až 130-kilometrovou rýchlosťou. A kto ju vyskúša, ten rozhodne neoľutuje a jazdu si s nadšením minimálne raz zopakuje.

Adrenalínový nápor
Na vlastnej koži som vyskúšal všetky hlavné atrakcie parku a môžem ich všetkým odporučiť. Kto by sa bál, že adrenalínový nápor a preťaženie “neprežije”, tomu pripomínam, že každú z nich bežne absolvujú aj malé deti…

Absolútnym hitom sú aj najnovšie dráhy: robustná drevená dráha Wodan-Timburcoaster a neuveriteľne poskrúcaná magnetická Blue Fire Megacoaster, financovaná ruským Gazpromom. Tá vozíky s návštevníkmi z úrovne zeme magneticky vystrelí do vysokých kľukatých oblúkov, zákrut a vývrtiek, kde letia neraz aj dolu hlavou…

9
Foto: archív

Počas hlavnej sezóny si môžete v parku užiť aj rôzne animácie, divadelné a filmové predstavenia, kaskadérske, tanečné i ľadové šou a koncerty. Obľúbenou atrakciou je 4D filmové predstavenie.

ŽIAĽ, EURÓPSKY KONTINENT NIE JE V TEMATICKOM PARKU ZASTÚPENÝ KOMPLETNE.

Prezentuje len trinásť európskych krajín. Chýba tu nielen Slovensko, ale s výnimkou Ruska aj všetky ďalšie slovanské štáty, ako aj štáty bývalého socialistického bloku. Je to škoda, pretože o návštevníkov z týchto krajín majú majitelia parku akiste rovnaký záujem ako o hostí z Nemecka, Francúzska a Švajčiarska, ktorí sú vzhľadom na geografickú blízkosť najpočetnejšou skupinou, pravidelne prichádzajúcou užiť si toto nádherné miesto.

4
Foto: Pavel Kapusta
3
Foto: archív
7
Foto: Pavel Kapusta
5
Foto: archív
10
Foto: archív