Úvod Politika Nemci si myslia, že Európa sa ubráni aj bez USA

Nemci si myslia, že Európa sa ubráni aj bez USA

Foto: Pavel Kapusta

Európa je schopná ubrániť sa aj bez pomoci Spojených štátov. Túto domnienku vyslovilo v prieskume verejnej mienky inštitútu Forsa pre televízne spoločnosti RTL a n-tv 56 percent opýtaných Nemcov. Okolo 37 percent respondentov zastávalo opačný názor. Autori prieskumu informovali, že v názoroch oslovených na túto otázku sa nevyskytli zásadnejšie rozdiely medzi obyvateľmi východných a západných spolkových krajín ani medzi stúpencami rôznych politických strán. Všeobecne je prevládajúcim názorom, že starý kontinent sa dokáže ubrániť, dodali.

Na otázku, čo si myslia o výroku prezidenta USA Donalda Trumpa, podľa ktorého je Nemecko v plnej miere pod kontrolou Ruskej federácie, odpovedalo 84 percent opýtaných, že ide o úplne mylný názor. Iba desať percent respondentov vyjadrilo názor, že Moskva dostala Nemecko pod kontrolu prostredníctvom energetickej politiky. Na margo plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2) vyjadrila tretina oslovených názor, že v jeho výstavbe treba pokračovať, pretože zvýši bezpečnosť a urobí zásobovanie zemným plynom v spolkovej republike spoľahlivejším.

Dvadsaťtri percent respondentov má námietky proti projektu, a to práve pre zvýšenie závislosti Nemecka od Ruskej federácie. Až 92 percent oslovených sa domnieva, že za Trumpovou kritikou projektu plynovodu sú americké obchodné záujmy v danej sfére. Prieskum sa uskutočnil v dňoch 19. – 20. júla na vzorke 1004 občanov Nemecka.

Foto: Pavel Kapusta