Úvod Politika Nemecká vláda sa chystá vyzvať ľudí, aby si spravili zásoby pre prípad...

Nemecká vláda sa chystá vyzvať ľudí, aby si spravili zásoby pre prípad vojny

Foto: archív

Čo keby bola znova vojna? Touto otázkou sa podľa denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung zaoberá nemecká vláda. Noviny sa pritom odvolávajú na dokumenty ministerstva vnútra, ktoré majú k dispozícii. Nemecká vláda rieši koncepciu civilnej ochrany prvýkrát od studenej vojny.

Obyvatelia by sa podľa nej mali pripraviť na prípad napadnutia štátu alebo inej katastrofy. Nemci by mali byť schopní vydržať s vlastnými zásobami jedla až desať dní a s vodou aspoň päť dní. Každá domácnosť by teda mala mať doma dva litre vody na hlavu a deň. Mali by mať aj dostatočné zásoby hotovosti a palív.

Obyvateľstvo krajiny by teda malo byť schopné zabezpečiť si v prípade núdze svoje potreby samo dovtedy, kým to bude schopný urobiť štát. Uvažuje sa aj o zvýšení kapacity zdravotných zariadení a prioritou by znovu mala byť civilná podpora ozbrojených zložiek. Dôležitá téma je aj ochrana štátnych orgánov.

Stratégia civilnej ochrany z dielne nemeckého ministerstva vnútra s rozsahom 69 strán síce uvádza, že „útok na nemecké územie, ktorý by si vyžiadal konvenčnú ochranu krajiny, nie je pravdepodobný“, ale napriek tomu nie je možné takéto ohrozenie vylúčiť a treba sa naň pripraviť.

Návrh sa nepáči nemeckej opozícii, podľa ktorej vláda konceptom civilnej obrany šíri poplašené správy. „Nevidím nijaký možný scenár útoku, na ktorý by si ľudia mali robiť zásoby,“ povedal poslanec za Stranu zelených Konstantin von Notz.