Úvod Spoločnosť Nemeckí piloti odmietajú lietať s deportovanými migrantmi

Nemeckí piloti odmietajú lietať s deportovanými migrantmi

Foto: archív

Piloti po celom Nemecku odmietajú odvážať neúspešných žiadateľov o azyl naspäť domov. Prekáža im predovšetkým lietanie do Afganistanu, ktorý nepovažujú za bezpečnú krajinu. Pre protesty pilotov už bolo zrušených 222 plánovaných letov.

Najviac letov zrušili z Frankfurtu, z najväčšieho nemeckého letiska neodletelo 140 lietadiel. V Düsseldorfe, kde deportácie pravidelne sprevádzajú protesty aktivistov na ochranu práv afganských utečencov, nevzlietlo 40 lietadiel. Na protestoch sa zúčastnili aj zamestnanci najväčšej nemeckej leteckej spoločnosti Lufthansa, ktorí odmietli uskutočniť asi 85 plánovaných letov.

Aj keď nemecké úrady čoraz častejšie deportujú migrantov, Nemecko zostáva ich najobľúbenejším cieľom. V prvej polovici tohto roku dokonca krajina spracovala viac žiadostí o azyl ako všetky ostatné členské štáty EÚ dokopy. Za prvých šesť mesiacov Nemecko vybavilo 388 201 žiadostí. Takmer každé druhé rozhodnutie Spolkového úradu pre migráciu a utečencov však musí preskúmavať súd, pretože sa migranti pre zamietnutý azyl odvolávajú. Počet odvolaní je v tomto roku dvojnásobný ako pred rokom.

Podľa nemeckej televízie NDR stáli od januára tieto súdy 19 miliónov eur, čo je o 7,8 milióna viac ako vlani. Aby sa znížili počet odvolaní a urýchlili sa deportácie, navrhla vláda program, ktorý by mal vstúpiť do platnosti vo februári 2018: odmietnutým žiadateľom o azyl ponúkne príspevok tritisíc eur za súhlas s deportáciou.

Foto: archív