Úvod Z DOMOVA Niektorí poslanci NR SR za OĽaNO napísali predsedníctvu, že ak Matovič odstúpi,...

Niektorí poslanci NR SR za OĽaNO napísali predsedníctvu, že ak Matovič odstúpi, odchádzajú z klubu

Foto: archív

Niektorí poslanci Národnej rady NR SR za vládne hnutie OĽaNO hrozia odchodom z poslaneckého klubu, ak premiér Igor Matovič odstúpi z funkcie. Napísali to v liste predsedníctvu hnutia, ktorý má k dispozícii televízia TA3.

Poslanci Peter Pollák a Ján Herák z OĽaNO uviedli, že sa stotožňujú s obsahom listu v tom, že plne podporujú Matoviča. Šéf klubu Michal Šipoš iniciatívu eviduje, poslanci majú o nej hovoriť na zasadnutí klubu. Poslanec Peter Kremský z rovnakého hnutia sa k iniciatíve nepridal.

„Áno, potvrdzujem, táto iniciatíva sa ku mne dostala. O obsahu budeme hovoriť na klube,“ uviedol Pollák. Herák pre médiá povedal, že o liste vie. S jeho obsahom sa stotožňuje v tom zmysle, že stojí za Matovičom a jeho rozhodnutiami. „Urobil mnoho ústupkov koaličným partnerom. Ak sa on raz rozhodne podať demisiu, my to budeme rešpektovať,“ uviedol Herák.

Viacerí poslanci za OĽaNO však o iniciatíve nevedia, medzi nimi aj Ján Krošlák. Dodal, že sa pod ňu nepodpisuje. „Stále si myslím, že Igor Matovič by sa mal stiahnuť do úzadia a budovať hnutie,“ myslí si.

V liste predsedníctvu sa píše o podpore Matovičovi a o ústupkoch, ktoré OĽaNO doposiaľ urobilo. Autor listu kritizuje koaličných partnerov, ktorí chcú po exministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčím „odstaviť“ aj Matoviča.

„Chcú nás zničiť, lebo im smrdíme a zavadziame v ceste. Zlodejom, progresívcom, aj panej z paláca,“ uvádza sa v liste. Autor vyzýva kolegov, ktorí stoja za Matovičom a súhlasia s iniciatívou, aby ju podpísali.

Odchod premiéra z funkcie žiadajú strany Za ľudí i SaS. Premiér pripustil ochotu odstúpiť a pôsobiť ako člen vlády. Stanovil si však viaceré personálne podmienky vrátane odchodu ministra hospodárstva Richarda Sulíka či ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej.

Obaja následne odstúpili, vládu opustili aj zvyšní ministri za SaS, liberáli pozastavili účasť v koalícii. Vo vláde chýbajú aj ministri práce a zdravotníctva. Koalícia rieši otázku rekonštrukcie vlády a odchodu premiéra. Predsedu vlády vyzvala na demisiu aj prezidentka Zuzana Čaputová.