Úvod GEO Nórsko vybuduje unikátny morský tunel pre veľké lode

Nórsko vybuduje unikátny morský tunel pre veľké lode

Vizualizácia: archív

Nórsko predstavilo plány na vybudovanie morského tunela. Povedie cez horský masív, pričom pôjde o vôbec prvý projekt svojho druhu na svete. Cieľom projektu na západnom pobeží krajiny je, aby sa plavidlá mohli vyhnúť polostrovu Stad a okolitým nebezpečným vodám.

Práce na hĺbení tunela sa začnú v roku 2019. Tunel bude mať dĺžku 1,7 kilometra a šírku 36 metrov. Náklady na jeho výstavbu, ktorá potrvá tri až štyri roky, sa odhadujú v prepočte na 295 miliónov eur. Podľa nórskeho ministra dopravy Ketila Solvika-Olsena umožní plánovaný tunel lodiam bezpečnejšiu plavbu a prepravu tovaru pozdĺž pobrežia.

Vizualizácia nórskeho morského tunela:

Polostrov Stad je totiž najexponovanejšia lokalita celého nórskeho pobrežia a plavidlá ho musia obchádzať cez rozbúrené a nebezpečné vody Severného mora, ktoré tu bičuje prudký vietor. To spôsobuje, že mnohé lode musia čakať, kým sa počasie upokojí a až potom môžu pokračovať vo svojej trase.

Tunely pre lode existujú aj v iných kútoch sveta. Spomenúť možno napríklad Canal du Midi vo Francúzsku, ale tunel cez masív polostrova Stad bude prvý, ktorý pojme plavidlá s nosnosťou do 16-tisíc ton, a to nákladné aj výletné vrátane plavidiel ikonickej spoločnosti Hurtigruten, premávajúcich medzi mestami Bergen a Kirkenes.

Vizualizácia: archív
Vizualizácia: archív