Talianska diaľničná spoločnosť Autostrade per l’Italia uviedla, že na mieste zrúteného mosta v Janove na severozápade krajiny môže postaviť nový most za osem mesiacov. Šéf spoločnosti Giovanni Castellucci novinárom povedal, že firma má plán na demoláciu zvyšnej časti terajšej, prevažne betónovej dopravnej stavby Ponte Morandi, postavenej pred 51 rokmi, a vybudovanie “menej impozantného” oceľového mosta.
Talianska vláda začala po tragédii procedúru odňatia koncesie spoločnosti Autostrade per l’Italia. Vládni predstavitelia ju obvinili zo zodpovednosti za pád časti mosta a vyhlásili, že táto firma už nikdy nebude spravovať cesty v krajine. Castellucci sa odmietol vyjadriť k postoju vlády. Zdôraznil však, že Autostrade per l’Italia, ktorá spravuje väčšinu talianskych diaľnic, nemôže prevziať vinu za nešťastie z Janova, pretože jeho príčiny zatiaľ neboli vyšetrené.
“Nemyslíme si, že existujú podmienky na prijatie zodpovednosti za udalosť, ktorá ešte musí byť predmetom vyšetrovania,” citovala Castellucciho agentúra DPA. Šéf firmy tiež prisľúbil pomoc pozostalým obetí a ľuďom, ktorých majú evakuovať z domov pri zrútenom moste. Talianski prokurátori sa pri vyšetrovaní podľa predošlých správ zameriavajú na možné konštrukčné nedostatky či nedostatočnú údržbu mosta.
Rumunský vodič kamióna, ktorý utrpel vážne zranenia pri zrútení diaľničného mosta v talianskom Janove, v sobotu večer zomrel. Potvrdil to hovorca jednej z miestnych nemocníc. Počet obetí tragédie sa tým zvýšil na 43. Tamojšia Nemocnica sv. Martina oznámila, že 36-ročný muž mal poranenia hlavy a hrudníka. Lekári označovali jeho stav za najvážnejší spomedzi ľudí zranených pri páde časti mosta Ponte Morandi. Podľa úradov sú viacerí ďalší ľudia, ktorí prežili, naďalej hospitalizovaní.
V Janove sa v sobotu konal štátny smútočný obrad venovaný 19 obetiam nešťastia, na ktorom sa zúčastnili rodinní príslušníci, politickí a náboženskí predstavitelia, ale aj hráči miestnych futbalových klubov. Tragédiu si zároveň pripomínali v celej krajine ako deň štátneho smútku. Z trosiek zrúteného mosta vytiahli v sobotu ďalšie štyri telá. V správe štátneho rozhlasu sa uvádzalo, že podľa presvedčenia záchranárov boli už pravdepodobne nájdené všetky osoby vyhlásené predtým za nezvestné.
Medzi poslednými menami pridanými na zoznam obetí bola trojčlenná taliansko-jamajská rodina vrátane deväťročného dievčatka. Ťažko poškodený vrak ich vozidla objavili v troskách mosta v noci na sobotu. Talianski hasiči na sociálnej sieti Twitter uviedli, že budú pokračovať v skúmaní miesta, kde most spadol, aby “vylúčili možnú prítomnosť osôb, ktoré prípadne neboli nahlásené ako nezvestné”. Ide o suché koryto rieky, železničné koľaje a sklady.
Podľa aktualizovanej bilancie janovského úradu talianskeho ministerstva vnútra boli medzi obeťami aj cudzinci – štyria Francúzi, traja občania Čile, dvaja Albánci, dvaja Rumuni, dvaja Jamajčania, jeden občan Kolumbie a jeden občan Peru. Deväť zranených sa stále nachádzalo v nemocnici.
V sobotu sa v Janove uskutočnil státny pohreb 18 obetí nešťastia. Rodiny niektorých z obetí spoločnú ceremóniu odmietli a rozhodli sa pre súkromné pohreby, argumentujúc pritom túžbou po súkromí či hnevom na úrady.