Úvod Z DOMOVA Obvinený Blaha: Spáchal som ideozločin. Vyslovil som názor

Obvinený Blaha: Spáchal som ideozločin. Vyslovil som názor

Foto: archív

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil poslanca parlamentu za Smer-SD Ľuboša Blahu z trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti. Predseda Smeru Robert Fico obvinenie označil za politické šikanovanie ľudí a za Blahom stojí.

Trestné oznámenie na Blahu podala podľa šéfa Smeru-SD europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Blaha je podľa neho obvinený preto, lebo na sociálnej sieti prevzal vymyslený obrázok, na ktorom bola vyobrazená prezidentka Zuzana Čaputová s textom „Žime tak, aby Martin Šmíd nezomrel nadarmo“.

Šmíd bol vymyslenou osobou z čias nežnej revolúcie. „Všetci vieme, že v novembri v roku 1989 bola vymyslená smrť vymysleného človeka, ktorý mal zomrieť pri zásahu polície, len preto, aby bola vymyslená ešte väčšia miera demonštrácií v novembri 1989,“ komentoval obvinenie Fico.

Táto dezinformácia sa vtedy podľa neho úmyselne šírila a napokon sa to vyvrátilo. Blaha začal podľa Fica len historicky hodnotiť, čo sa stalo v roku 1989. „Toto komentoval Ľuboš Blaha, že ľudia, nebláznime, predsa nemôžeme takýmto spôsobom ovplyvňovať históriu,“ dodal Fico s tým, že za toto je Blaha obvinený.

“Milí priatelia, musím sa priznať. Spáchal som ideozločin. Ten najstrašnejší. Vyslovil som názor. A to sa predsa v slobode a demokracie nesmie. Súdružka Nicholsonová už na mňa poslala ideopolíciu a tí ma poslušne obvinili – opozíciu treba predsa poslať do basy za ľavicové názory, veď čo môže byť demokratickejšie. Nech žije slušnovláda, nech žije liberalizmus! Už tomu celému chýba iba Urválek,” vyjadril sa k obvineniu Blaha na sociálnej sieti.