Úvod Politika Odkedy je Hlina predsedom, KDH opustilo viac ako 2000 ľudí

Odkedy je Hlina predsedom, KDH opustilo viac ako 2000 ľudí

Alojz Hlina. (Foto: archív)

Odkedy KDH predsedá Alojz Hlina, s kresťanskými demokratmi treba opäť počítať. Hnutie, ktoré sa vo voľbách v roku 2016 neprebojovalo do parlamentu, v posledných prieskumoch verejnej mienky nekleslo pod sedem percent.

Napriek tomu sa Hlinovi nepodarilo zastaviť odlev členov z hnutia. Práve naopak. KDH len za uplynulé dva roky opustilo viac ako 2000 ľudí. Ešte v roku 2006 patrilo KDH s takmer 18-tisíc členmi k najväčším politickým subjektom na Slovensku. Ich počet postupne klesal a stúpal, až sa v roku 2010 zastavil na čísle 15-tisíc.

Odvtedy už kresťanských demokratov iba ubúda. Keď sa stal v júni 2016 lídrom strany Hlina, v KDH bolo ešte okolo 11-tisíc ľudí. Ku koncu minulého roka to podľa najnovšej výročnej správy hnutia bolo už len okolo 8 900. Príčin to môže mať niekoľko, no kritici Hlinu zvnútra KDH tvrdia, že za to sčasti môže práve súčasný predseda a štýl jeho politiky.

„Myslím si, že to súvisí s istou dezilúziou po neúspešných voľbách, aj s tým, že sme robili inventarizáciu členstva a riešili sme tzv. fantómové štruktúry,“ povedal Hlina pre Aktuality.sk. Niekdajší podpredseda KDH a Hlinov kritik Pavol Abrhan si tiež myslí, že z hnutia mohli viacerí odísť, keď KDH skončilo mimo parlamentu. Obviňuje však aj Hlinu.

„Je nespochybniteľné, že štýl politiky pána Hlinu nie všetkým členom sedí,“ hovorí. Opiera sa pritom o aprílový prieskum agentúry Focus, ktorý ukázal, že takmer tretina voličov KDH nedôveruje predsedovi hnutia.

Bývalý poslanec hnutia Ján Hudacký sa pridáva k Abrhanovi. „Jedným z dôvodov môže byť terajšie vedenie. Poznám mnohých takých, ktorým prekáža skoro až liberálna politika pána Hlinu. Začína sa obklopovať ľuďmi, ktorí sú do istej miery liberáli,“ dodáva.

Svoj odchod z hnutia nedávno oznámili niekoľkí členovia, ktorí sú nespokojní s tým, že sa im nepodarilo presadiť zakotvenie ochrany života ako podmienku pre budúcu účasť KDH vo vláde. „Preto som z KDH vystúpil, aby som sa aj ja mohol slobodne vyjadrovať a nemusel sa stotožňovať s jeho liberálnym smerovaním,“ napísal na svojom blogu Peter Molda.

„Moje ukončenie členstva súvisí s nadobudnutím osobného presvedčenia, že KDH opúšťa praktickú politiku ochrany nenarodeného života a nahrádza ho deklaráciami o jeho ochrane,“ píše zasa Mária Vargová. Hlina na ich kritiku reaguje svojsky. Na otázku, či si je vedomý toho, že za odchod členov KDH môže byť zodpovedný aj on, odpovedal: „Áno, je veľa ľudí, ktorí hrozili, že odídu, a neodišli. A keby aj odišli, tak by nám to pomohlo.“